1989–90 Yugoslav Cup
From Infogalactic: the planetary knowledge core
Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
Marshal Tito Cup | |||
Country | Yugoslavia | ||
---|---|---|---|
Teams | 5,378 | ||
Champions | Red Star (12th title) | ||
Runners-up | Hajduk Split | ||
|
The 1989–90 Yugoslav Cup was the 42nd season of the top football knockout competition in SFR Yugoslavia, the Yugoslav Cup (Serbo-Croatian: 'Kup Jugoslavije'), also known as the "Marshal Tito Cup" (Kup Maršala Tita), since its establishment in 1946. In total, 5,378 clubs across SFR Yugoslavia took part in the competition.
Contents
First round
In the following tables winning teams are marked in bold; teams from outside top level are marked in italic script.
Tie no | Home team | Score | Away team |
---|---|---|---|
1 | FK Bačka Bačka Palanka | 0–4 | Rad |
2 | Čelik | 0–0 (2–4 p) | Vojvodina |
3 | Dinamo Zagreb | 3–0 | Napredak Kruševac |
4† | Guber Srebrenica | 1–2 | Budućnost Titograd |
5 | Jugokeramika Zaprešić | 2–0 | Radnički Niš |
6 | Maribor | 0–1 | Spartak Subotica |
7 | OFK Belgrade | 1–2 | Vardar |
8 | NK Orijent | 0–1 | Rijeka |
9 | Red Star | 8–2 | Liria Prizren |
10 | Sarajevo | 2–0 | Sloboda Titovo Užice |
11 | Selekcija JNA | 2–5 | Partizan |
12 | Sileks Kratovo | 2–1 | Željezničar Sarajevo |
13 | Sloboda Tuzla | 3–2 | Dinamo Vinkovci |
14 | Velež | 3–1 | Borac Čačak |
15 | Vratnik Sarajevo | 0–1 | Osijek |
16 | Vrbas | 0–3 | Hajduk Split |
† Match was replayed after the previous one was declared void. In the first match, Guber Srebrenica won on penalties 3–2 after 1–1 in extra time.
Second round
Tie no | Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hajduk Split | 0–0 (7–6 p) | Rad | 0–0 | 0–0 |
2 | Jugokeramika Zaprešić | 1–2 | Osijek | 1–0 | 0–2 |
3 | Partizan | 4–2 | Dinamo Zagreb | 3–2 | 1–0 |
4 | Red Star | 7–1 | Vojvodina | 6–0 | 1–1 |
5 | Sileks Kratovo | 1–1 (5–3 p) | Sarajevo | 1–0 | 0–1 |
6 | Sloboda Tuzla | 2–3 | Budućnost Titograd | 2–0 | 0–3 |
7 | Spartak Subotica | 0–1 | Velež | 0–0 | 0–1 |
8 | Vardar | 5–3 | Rijeka | 3–0 | 2–3 |
Quarter-finals
Tie no | Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|---|
1 | Red Star | 8–1 | Budućnost Titograd | 5–1 | 3–0 |
2 | Sileks Kratovo | 2–5 | Osijek | 1–1 | 1–4 |
3 | Vardar | 1–5 | Hajduk Split | 0–4 | 1–1 |
4 | Velež | 2–3 | Partizan | 1–2 | 1–1 |
Semi-finals
Tie no | Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|---|
1 | Osijek | 2–8 | Hajduk Split | 0–3 | 2–5 |
2 | Red Star | 4–2 | Partizan | 1–0 | 3–2 |
Final
|
|