1995 Campeonato Brasileiro Série C

From Infogalactic: the planetary knowledge core
Jump to: navigation, search
Campeonato Brasileiro Série C
Season 1995
Champions XV de Piracicaba
Promoted XV de Piracicaba
Volta Redonda
Atlético-GO
Gama
Joinville
ABC
Biggest home win Lousano Paulista 7-0 Bayer (October 1, 1995)
Biggest away win Bayer 0-5 Lousano Paulista (September 4, 1996)
Highest scoring Sete de Setembro 4-5 CSA (September 10, 1995)
1994
1996

The Campeonato Brasileiro Série C 1995 was a football (soccer) series played from August 27 to December 10th, 1995. It was the third level of the Brazilian National League. The competition had 108 clubs, the largest number before or since (as of writing in 2014), and two of them were originally promoted to Série B. However, with the withdrawal of five teams after the 1995 Série B, the 3rd to 6th placed teams in the 1995 Série C were promoted to the 1996 Série B.

First phase

Qualified to the Second phase

Group 1

Group 1
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Paraná (state) Matsubara 10 4 3 1 0 7 0 7
2 Paraná (state) União Bandeirante 7 4 2 1 1 3 2 1
3 Santa Catarina (state) Caçadorense 0 4 0 0 4 1 9 -8
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 2

Group 2
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Espírito Santo Vitória-ES 11 6 3 2 1 5 2 3
2 Espírito Santo Linhares 11 6 3 2 1 7 5 2
3 Rio de Janeiro (state) Itaperuna 5 6 1 2 3 5 7 -2
4 Espírito Santo São Mateus 4 6 0 4 2 5 8 -3
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 3

Group 3
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Minas Gerais Valeriodoce 10 6 3 1 2 7 5 2
2 São Paulo (state) Inter de Limeira 10 6 3 1 2 7 6 1
3 Minas Gerais Villa Nova 9 6 3 0 3 8 8 0
4 São Paulo (state) Rio Branco-SP 6 6 2 0 4 6 9 -3
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 4

Group 4
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Minas Gerais Uberlândia 13 6 4 1 1 10 5 5
2 São Paulo (state) Botafogo-SP 10 6 2 4 0 5 3 2
3 Minas Gerais URT 8 6 2 2 2 8 7 1
4 São Paulo (state) Mirassol 1 6 0 1 5 2 10 -8
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 5

Group 5
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Rio de Janeiro (state) Volta Redonda 9 4 3 0 1 4 1 3
2 Rio de Janeiro (state) Bayer 6 4 2 0 2 3 4 -1
3 São Paulo (state) Nacional-SP 3 4 1 0 3 3 5 -2
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 6

Group 6
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Rio de Janeiro (state) Barra 10 6 3 1 2 6 3 3
2 Espírito Santo Rio Branco-ES 9 6 3 0 3 6 8 -2
3 Espírito Santo Estrela do Norte 9 6 2 3 1 7 5 2
4 Rio de Janeiro (state) Campo Grande 5 6 1 2 3 3 6 -3
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 7

Group 7
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Tocantins Intercap 7 4 2 1 1 2 1 1
2 Tocantins Gurupi 6 4 2 0 2 4 3 1
3 Tocantins Kaburé 4 4 1 1 2 2 4 -2
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 8

Group 8
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Federal District (Brazil) Gama 11 6 3 2 1 5 1 4
2 Goiás Caldas 9 6 3 0 3 5 7 -2
3 Federal District (Brazil) Planaltina 6 6 1 3 2 5 6 -1
4 Goiás Itumbiara 6 6 1 3 2 3 4 -1
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 9

Group 9
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Goiás Anápolis 13 6 4 1 1 9 3 6
2 Goiás Vila Nova 11 6 3 2 1 6 3 3
3 Federal District (Brazil) Ceilandense 9 6 3 0 3 9 7 2
4 Federal District (Brazil) Tiradentes-DF 1 6 0 1 5 3 14 -11
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 10

Group 10
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Goiás Atlético-GO 13 6 4 1 1 10 5 5
2 Federal District (Brazil) Guará 12 6 4 0 2 8 4 4
3 Federal District (Brazil) Brasília 6 6 2 0 4 5 9 -4
4 Goiás Rio Verde 4 6 1 1 4 5 10 -5
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 11

Group 11
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Ceará Fortaleza 14 6 4 2 0 11 3 8
2 Ceará Ferroviário 10 6 3 1 2 12 7 5
3 Rio Grande do Norte Potiguar de Mossoró 8 6 2 2 2 7 9 -2
4 Rio Grande do Norte Alecrim 1 6 0 1 5 0 11 -11
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 12

Group 12[1]
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Rio Grande do Norte ABC 10 5 3 1 1 6 2 4
2 Paraíba Santa Cruz-PB 10 5 3 1 1 7 4 3
3 Rio Grande do Norte Coríntians-RN 5 5 1 2 2 5 7 -2
4 Paraíba Botafogo-PB 2 5 0 2 3 2 7 -5
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 13

Group 13
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Pernambuco Vitória-PE 11 6 3 2 1 11 7 4
2 Alagoas CSA 11 6 3 2 1 11 8 3
3 Pernambuco Porto 7 6 2 1 3 8 10 -2
4 Alagoas Sete de Setembro-AL 3 6 0 3 3 9 14 -5
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 14

Group 14
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Acre (state) Rio Branco-AC 14 6 4 2 0 11 3 8
2 Acre (state) Independência 11 6 3 2 1 8 5 3
3 Acre (state) Vasco da Gama-AC 7 6 2 1 3 7 6 1
4 Acre (state) Atlético Acreano 1 6 0 1 5 2 14 -12
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 15

Group 15
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Sergipe Itabaiana 11 6 3 2 1 13 7 6
2 Bahia Galícia 11 6 3 2 1 5 2 3
3 Bahia Fluminense de Feira 10 6 3 1 2 6 6 0
4 Sergipe Maruinense 1 6 0 1 5 2 11 -9
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 16

Group 16
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Tocantins União Araguainense 6 4 1 3 0 4 2 2
2 Maranhão Imperatriz 5 4 1 2 1 3 8 -5
3 Maranhão Bacabal 4 4 1 1 2 8 5 3
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 17

Group 17
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Bahia Catuense 7 4 2 1 1 5 4 1
2 Alagoas Batalhense 5 4 1 2 1 6 6 0
3 Sergipe Confiança 3 4 0 3 1 6 7 -1
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 18

Group 18
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Paraíba Sousa 9 4 3 0 1 7 5 2
2 Ceará Icasa 4 4 1 1 2 6 7 -1
3 Pernambuco Ypiranga-PE 4 4 1 1 2 6 7 -1
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 19

Group 19
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Maranhão Sampaio Corrêa 8 4 2 2 0 4 2 2
2 Piauí Flamengo-PI 5 4 1 2 1 1 1 0
3 Maranhão Duque de Caxias 2 4 0 2 2 2 4 -2
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 20

Group 20
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Maranhão Coroatá 10 4 3 1 0 7 2 5
2 Piauí Picos 5 4 1 2 1 2 3 -1
3 Piauí Cori-Sabbá 1 4 0 1 3 1 5 -4
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 21

Group 21
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Roraima Atlético Roraima 6 4 1 3 0 6 3 3
2 Roraima Baré 5 4 1 2 1 4 4 0
3 Roraima Progresso 4 4 1 1 2 5 8 -3
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 22

Group 22
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Amazonas (Brazilian state) Rio Negro 12 4 4 0 0 6 1 5
2 Amazonas (Brazilian state) Nacional-AM 4 4 1 1 2 4 5 -1
3 Amazonas (Brazilian state) Fast 1 4 0 1 3 1 5 -4
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 23

Group 23
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Rondônia Ji-Paraná 8 4 2 2 0 10 4 6
2 Rondônia Ariquemes 8 4 2 2 0 5 2 3
3 Acre (state) Andirá 0 4 0 0 4 2 11 -9
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 24

Group 24[2]
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Mato Grosso Operário-MT 4 2 1 1 0 3 2 1
2 Mato Grosso União Rondonópolis 1 2 0 1 1 2 3 -1
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 25

Group 25
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Rio de Janeiro (state) América-RJ 7 4 2 1 1 5 6 -1
2 São Paulo (state) Francana 6 4 2 0 2 8 5 3
3 Minas Gerais Caldense 4 4 1 1 2 6 8 -2
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 26

Group 26
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 São Paulo (state) Araçatuba 7 4 2 1 1 3 3 0
2 São Paulo (state) Marília 6 4 2 0 2 5 3 2
3 Mato Grosso do Sul Taveirópols 4 4 1 1 2 3 5 -2
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 27

Group 27
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 São Paulo (state) Santo André 6 4 2 0 2 4 4 0
2 Santa Catarina (state) Juventus-SC 5 4 1 2 1 5 4 1
3 São Paulo (state) Ituano 5 4 1 2 1 3 4 -1
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 28

Group 28
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Santa Catarina (state) Avaí 7 4 2 1 1 6 4 2
2 Santa Catarina (state) Joinville 6 4 2 0 2 6 5 1
3 São Paulo (state) Atlético Sorocaba 4 4 1 1 2 2 5 -3
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 29

Group 29
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 São Paulo (state) Lousano Paulista 10 4 3 1 0 10 2 8
2 São Paulo (state) XV de Piracicaba 4 4 1 1 2 4 4 0
3 Minas Gerais Democrata de Sete Lagoas 3 4 1 0 3 1 9 -8
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 30

Group 30
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 File:Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Ypiranga-RS 7 4 2 1 1 10 5 5
2 Santa Catarina (state) Chapecoense 7 4 2 1 1 6 4 2
3 Paraná (state) Cascavel 3 4 1 0 3 1 8 -7
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 31

Group 31
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 File:Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Caxias 7 4 2 1 1 6 2 4
2 File:Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Brasil de Pelotas 7 4 2 1 1 4 5 -1
3 File:Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Pelotas 2 4 0 2 2 3 6 -3
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Group 32

Group 32
Team Pts Pld W D L GF GA GD
1 Paraná (state) Batel 6 4 2 0 2 7 5 2
2 Santa Catarina (state) Figueirense 5 4 1 2 1 5 5 0
3 Santa Catarina (state) Marcílio Dias 5 4 1 2 1 2 4 -2
Pts – Points; Pld – Matches played; W - Wins; D - Draws; L - Losses;
GF – Goals for; GA – Goals against; GD – Goal difference

Second phase

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Nacional 4–0 Atlético Roraima 4–0 0–0
Intercap 5–1 Imperatriz 4–0 1–1
Flamengo-PI 3–2 Coroatá 2–0 1–1
Sampaio Corrêa 0–1 Picos 0–0 0–1
Ariquemes 2–2(a) Ji-Paraná 2–2 0–0
Figueirense 2–5 Brasil de Pelotas 1-3 1–2
Caxias 4–1 Avaí 2–0 2–1
Ypiranga-RS 1–4 Juventus-SC 1–2 0–2
Batel 1–2 Chapecoense 0–0 1–2
Joinville 4–3 União Bandeirante 4–1 0–2
Matsubara 2–3 Araçatuba 1–1 1–2
Marília 3–2 Anápolis 2–2 1–0
Gurupi 3–4 Guará 3–1 0–3
União Rondonópolis 3–4 Vila Nova 3–2 0–2
Gama 6–1 União Araguainense 5–0 1–1
Atlético-GO 4–4(a) Operário-MT 2–0 2–4
Caldas 1–5 Uberlândia 1–2 0–3
Linhares 2–2(p) Valeriodoce 1–1 1–1
Barra 2–2(a) Vitória-ES 0–0 2–2
Rio Branco-ES 1–1(p) América-RJ 1–0 0–1
Bayer 0–12 Lousano Paulista 0–5 0–7
Santo André 1–3 Volta Redonda 1–1 0–2
XV de Piracicaba 1–0 Inter de Limeira 1–0 0–0
Botafogo-SP 3–2 Francana 2–0 1–2
Batalhense 2–6 Galícia 1–0 1–6
Catuense 3–2 Itabaiana 1–0 2–2
Sousa 2–1 CSA 0–0 2–1
Vitória-PE 1–1(p) Icasa 1–0 0–1
Santa Cruz-PB 3–4 Fortaleza 2–2 1–2
Ferroviário 4–4(a) ABC 3–3 1–1
Independência 3–5 Rio Branco-AC 1–2 2–3
Baré 5–3 Rio Negro 2–0 3–3

Third phase

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Araçatuba 0–0 Atlético-GO WO 0–0
Intercap 2–2(a) Vila Nova 1–0 1–2
Lousano Paulista 3–4 Joinville 1–1 2–3
Volta Redonda 0–0(p) Botafogo-SP 0–0 0–0
XV de Piracicaba 5–0 Barra 4–0 1–0
Brasil de Pelotas 3–1 Chapecoense 2–0 1–1
Juventus-SC 3–4 Caxias 2–2 1–2
Ji-Paraná 3–3(a) Rio Branco-AC 1–1 2–2
Nacional 2–0 Baré 2–0 0–0
Fortaleza 3–0 Flamengo-PI 2–0 1–0
Picos 2–3 ABC 2–1 0–2
Icasa 2–1 Sousa 1–0 1–1
Marília 0–0(p) Guará 0–0 0–0
Galícia 1–2 Rio Branco-ES 0–1 1–1
Linhares 2–1 Catuense 1–1 1–0
Gama 3–2 Uberlândia 1–0 2–2

Round of 16

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Intercap 3–3(a) Atlético-GO 2–2 1–1
Nacional-AM 0–1 Ji-Paraná 0–0 0–1
Linhares 2–3 Volta Redonda 1–1 1–2
Guará 2–2 Rio Branco-ES 2–2 0–0
Fortaleza 4–5 ABC 3–2 1–3
Icasa 1–3 Gama 1–1 0–2
Brasil de Pelotas 1–3 XV de Piracicaba 1–1 0–2
Caxias 1–5 Joinville 1–1 0–4

Quarterfinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Atlético-GO 2–1 Ji-Paraná 1–0 1–1
Rio Branco-ES 1–2 Volta Redonda 0–1 1–1
Gama 2–2(a) ABC 1–0 1–2
Joinville 1–1(p) XV de Piracicaba 1–0 0–1

Semifinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Atlético-GO 1–4 Volta Redonda 1–2 0–2
XV de Piracicaba 2–1 Gama 2–0 0–1

Finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
XV de Piracicaba 3–0 Volta Redonda 2–0 1–0

Sources

Notes

  1. The two last matches of the group were cancelled for unknown reasons.
  2. Sinop withdrew beforew the start of the championship.