2015–16 Czech Cup

From Infogalactic: the planetary knowledge core
Jump to: navigation, search


2015–16 Czech Cup
Country  Czech Republic

The 2015–16 Czech Cup, known as the MOL Cup for sponsorship reasons, is the 23nd season of the annual knockout football tournament of the Czech Republic. It began with the preliminary round on 18 July 2015 and end with the final in May 2016. The winner of the cup will gain the right to play in the third qualifying round of the 2016–17 UEFA Europa League.

Preliminary round

The preliminary round ties are scheduled for 18 – 19 July 2015. 66 teams compete in this round, all from level 4 or below of the Czech league system.

Team 1  Score  Team 2
18 July
Holice (5) 2–0 OEZ Letohrad (4)
Rakovník (4) 0–2 Meteor Praha VIII (4)
Blansko (4) 0–3 Líšeň (3)
Dvůr Králové (4) 3–0 Sparta Kutná Hora (4)
Havířov (4) 1–2 Lokomotiva Petrovice (4)
Kladno (4) 3–1 Aritma Prague (4)
Sokol Kratonohy (5) 1–1 (4–5 p) Sokol Jablonec nad Jizerou (4)
OSS Lomnice (5) 1–5 Senco Doubravka (4)
Jiskra Mšeno (5) 1–5 Nový Bor (4)
Odra Petřkovice (4) 1–2 MSA Dolní Benešov (4)
Stap Tratec Vilémov (4) 2–2 (4–3 p) Lovosice (4)
Sokol Živanice (4) 4–1 Kopaná Benátky nad Jizerou (3)
Chomutov (4) 2–1 Baník Souš (4)
19 July
Ústí nad Labem (2) 2–1 Valašské Meziříčí (4)
ZVVZ Milevsko (4) 0–3 Klatovy 1898 (4)
Uherský Brod (4) 1–2 Hodonín (4)
Brandýs nad Labem (6) 3–0 Sokol Nové Strašecí (4)
ABC Braník (5) 3–2 Sokol Libiš (4)
FC Chotíkov 1932 (5) 2–2 (0–3 p) Hořovicko (4)
Slovan Havlíčkův Brod (4) 0–1 Pelhřimov (4)
Hradiště (7) 1–8 Slavoj Český Krumlov (4)
Jiskra Jaroměř (4) 0–6 Trutnov (4)
Litvínov (4) 0–1 Admira Prague (4)
SK Mondi Štětí (5) 1–1 (0–3 p) FK Litoměřice (4)
Olympia Hradec Králové (4) 2–0 Pěnčín–Turnov (4)
ZČE Plzeň (4) 2–4 Karlovy Vary (4)
Louny (4) 1–1 (3–4 p) Neratovice–Byškovice (4)
Semily (4) 5–2 Jiskra Ústí nad Orlicí (4)
Tatran Sedlčany (4) 1–2 Český Brod (4)
Vysoké Mýto (4) 3–1 Úvaly (4)
Nedachlebice (6) 0–4 Viktorie Přerov (4)
FC Vsetín (4) 1–1 (3–4 p) Velké Karlovice+Karolinka (4)
Nová Ves (6) 4–3 Bystřice nad Pernštejnem (4)

First round

The first round ties are scheduled for 24 – 30 July 2015.

Team 1  Score  Team 2
24 July
Sokol Ústí (5) 1–2 MFK Frýdek-Místek (2)
25 July
Holice (5) 0–1 Chrudim (3)
Admira Prague (4) 0–3 Graffin Vlašim (2)
Meteor Praha VIII (4) 1–1 (4–5 p) Tachov (3)
Slavoj Český Krumlov (4) 2–2 (4–2 p) Písek (3)
Hořovicko (4) 0–1 Baník Sokolov (2)
Senco Doubravka (4) 0–5 České Budějovice (2)
FK Litoměřice (4) 0–5 Varnsdorf (2)
Nový Bor (4) 0–1 Pardubice (2)
Olympia Hradec Králové (4) 1–0 Benešov (3)
Karlovy Vary (4) 3–1 Jiskra Domažlice (3)
Stap Tratec Vilémov (4) 2–4 Baník Most (3)
Neratovice–Byškovice (4) 2–1 Sokol Brozany (3)
Chomutov (4) 0–2 Štěchovice (3)
Semily (4) 0–3 Dobrovice (3)
Český Brod (4) 0–1 Ústí nad Labem (2)
Sokol Jablonec nad Jizerou (4) 2–2 (3–4 p) FK Čáslav (3)
Vysoké Mýto (4) 0–3 Union 2013 Nový Bydžov (3)
Dvůr Králové (4) 0–3 Táborsko (2)
Kladno (4) 0–4 Králův Dvůr (3)
Sokol Živanice (4) 2–4 Převýšov (3)
Sokol Zápy (3) 2–2 (6–7 p) Kolín (3)
MSA Dolní Benešov (4) 1–2 Jiskra Rýmařov (4)
Viktorie Přerov (4) 0–2 Vyškov (3)
Velké Karlovice+Karolinka (4) 2–1 Brumov (4)
Nová Ves (6) 0–6 Velké Meziříčí (3)
Líšeň (3) 1–2 Kroměříž (3)
Hodonín (4) 0–4 Prostějov (3)
Lokomotiva Petrovice (4) 0–1 Vítkovice (3)
Pelhřimov (4) 1–4 Znojmo (2)
Sokol Tasovice (4) 2–1 Břeclav (3)
Hranice (4) 1–5 Karviná (2)
Mohelnice (3) 4–3 Uničov (3)
Nový Jičín (4) 0–5 Fotbal Třinec (2)
Slovan Rosice (4) 1–0 1. HFK Olomouc (3)
Slavičín (4) 4–0 Viktoria Otrokovice (3)
26 July
ABC Braník (5) 1–8 Slavoj Vyšehrad (2)
Brandýs nad Labem (6) 0–2 Loko Vltavín (3)
Trutnov (4) 0–4 Hradec Králové (2)
Krnov (4) 2–4 Hlučín (3)
Šumperk (4) 0–3 Opava (2)
Stará Říše (4) 4–0 Třebíč (3)
30 July
Klatovy 1898 (4) 1–0 Viktoria Žižkov (3)

Second round

The second round ties are scheduled for 26 August – 2 September 2015.

Team 1  Score  Team 2
26 August
Stará Říše (4) 2–3 Vysočina Jihlava (1)
Sokol Tasovice (4) 1–3 Znojmo (2)
Vyškov (3) 1–1 (6–7 p) Kroměříž (3)
27 August
Slavoj Český Krumlov (4) 2–3 České Budějovice (2)
Jiskra Rýmařov (4) 4–3 Baník Ostrava (1)
Prostějov (3) 0–0 (5–4 p) Fotbal Třinec (2)
28 August
Union 2013 Nový Bydžov (3) 0–7 Slavia Prague (1)
Loko Vltavín (3) 1–9 1. FK Příbram (1)
Neratovice–Byškovice (4) 0–4 Dukla Prague (1)
Klatovy 1898 (4) 1–0 Baník Most (3)
Velké Meziříčí (3) 1–2 Zbrojovka Brno (1)
29 August
Olympia Hradec Králové (4) 1–2 Bohemians 1905 (1)
Karlovy Vary (4) 2–6 Táborsko (2)
Dobrovice (3) 1–2 Varnsdorf (2)
Králův Dvůr (3) 1–1 (3–1 p) Graffin Vlašim (2)
Hlučín (3) 0–1 Opava (2)
Mohelnice (3) 1–2 MFK Frýdek-Místek (2)
Slavičín (4) 2–0 FC Slovácko (1)
Velké Karlovice+Karolinka (4) 1–6 Fastav Zlín (1)
Vítkovice (3) 2–2 (3–5 p) Karviná (2)
Tachov (3) 2–2 (5–3 p) Baník Sokolov (2)
Chrudim (3) 0–5 Hradec Králové (2)
30 August
Štěchovice (3) 1–4 FK Teplice (1)
FK Čáslav (3) 0–3 Slavoj Vyšehrad (2)
Kolín (3) 1–2 Ústí nad Labem (2)
Převýšov (3) 1–2 MFK Frýdek-Místek (2)
2 September
Slovan Rosice (4) 0–5 Sigma Olomouc (1)

Third round

The third round ties are scheduled for 22 September – 6 October 2015.

Team 1  Score  Team 2
22 September
Táborsko (2) 1–2 Dukla Prague (1)
Prostějov (3) 1–4 Fastav Zlín (1)
Ústí nad Labem (2) 4–2 Slavia Prague (1)
23 September
Tachov (3) 0–2 Viktoria Plzeň (1)
Králův Dvůr (3) 1–1 (4–5 p) Sparta Prague (1)
Pardubice (2) 3–0 FK Teplice (1)
Varnsdorf (2) 0–0 (2–3 p) Slovan Liberec (1)
Slavičín (4) 1–2 MFK Frýdek-Místek (2)
Kroměříž (3) 0–1 Zbrojovka Brno (1)
Znojmo (2) 0–5 Vysočina Jihlava (1)
29 September
Slavoj Vyšehrad (2) 0–2 Jablonec (1)
Klatovy 1898 (4) 0–5 Mladá Boleslav (1)
České Budějovice (2) 2–5 1. FK Příbram (1)
Opava (2) 1–5 Sigma Olomouc (1)
30 September
Hradec Králové (2) 1–0 Bohemians 1905 (1)
6 October
Jiskra Rýmařov (4) 0–3 Karviná (2)

Fourth round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Ústí nad Labem (2) 0–6 Dukla Prague (1) 0–3 0–3
Slovan Liberec (1) 1–1 (7–6 p) Fastav Zlín (1) 1–0 0–1
Vysočina Jihlava (1) 2–3 Sigma Olomouc (1) 0–1 2–2
Pardubice (2) 2–3 Sparta Prague (1) 1–0 1–3
Karviná (2) 0–4 Mladá Boleslav (1) 0–1 0–3
Viktoria Plzeň (1) 3–1 Zbrojovka Brno (1) 2–1 1–0
MFK Frýdek-Místek (2) 0–5 Jablonec (1) 0–2 0–3
Hradec Králové (2) 5–2 Příbram (1) 0–1 5–1

Quarter-finals

The draw for the quarter-finals was held on 7 December 2015.[1] The first legs will be played on 2 March, and the second legs will be played on 16 March 2016.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hradec Králové (2) 2–5 Mladá Boleslav (1) 1–4 1–1
Slovan Liberec (1) 2–3 Sparta Prague (1) 2–1 0–2
Dukla Prague (1) 1–2 Jablonec (1) 0–0 1–2
Viktoria Plzeň (1) 5–3 Sigma Olomouc (1) 4–2 1–1

First legs


3 March 2016
FC Slovan Liberec 2 – 1 AC Sparta Prague
Rabušic Goal 45+2'
Bakoš Goal 79'
Goal 42' Konaté
Stadion u Nisy, Liberec
Referee: Pavel Franěk

3 March 2016
FK Dukla Prague 0 – 0 FK Jablonec
Stadion Juliska, Prague
Referee: Petr Ardeleanu

2 March 2016
FC Viktoria Plzeň 4 – 2 SK Sigma Olomouc
Matějů Goal 11'
Holenda Goal 31'
Krmenčík Goal 66'
Kovařík Goal 84'
Goal 57' Ordoš
Goal 74' (pen.) Plšek
Doosan Arena, Plzeň
Referee: Ondřej Berka

Second legs

FK Mladá Boleslav won 5–2 on aggregate.


AC Sparta Prague won 3–2 on aggregate.


FK Jablonec won 2–1 on aggregate.


16 March 2016
SK Sigma Olomouc 1 – 1 FC Viktoria Plzeň
Ordos Goal 22' Goal 63' Kopic
Andrův stadion, Olomouc
Referee: Ondřej Pechanec

FC Viktoria Plzeň won 5–3 on aggregate.


Semi-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Mladá Boleslav (1) 1–0 Viktoria Plzeň (1) 1–0 0–0
Jablonec (1) 4–1 Sparta Prague (1) 2–0 2–1

References

  1. "VIDEO, FOTO: Losování čtvrtfinále MOL Cupu". souteze.fotbal.cz. 7 December 2015. Retrieved 7 December 2015.<templatestyles src="Module:Citation/CS1/styles.css"></templatestyles>