2015–16 Slovak Cup

From Infogalactic: the planetary knowledge core
Jump to: navigation, search
2015–16 Slovak Cup
Slovnaft cup
Country  Slovakia

The 2015–16 Slovak Cup, also known as Slovnaft Cup for sponsorship reasons, is the 46th edition of the competition. The winners of the competition will qualify for the First qualifying round of the 2016–17 UEFA Europa League.

Teams

Round Clubs
remaining
Clubs
involved
Winners from
previous round
New entries
this round
Leagues entering at this round Scheduled
playing date
First Round 170 92 0 182 5. Liga
4. Liga
3. Liga
25–26 July 2015
29 July 2015
2 August 2015
Second Round 124 120 96 46 DOXXbet liga
Fortuna Liga
11–12 August 2015
18–19 August 2015
Third Round 64 64 64 0 none 1 September 2015
Fourth Round 32 32 32 0 none 14 October 2015
Fifth Round 16 16 16 0 none 4 November 2015
Quarter-finals 8 8 8 0 none 15 March 2016
Semi-finals 4 4 4 0 none 5–13 April 2016
Final 2 2 2 0 none 29 April 2016

First Round

The matches took place on 24, 25, 26, 29 July and 5 and 6 August 2015.

Team 1  Score  Team 2
ŠK Šenkvice (IV) 3–2 FK Karpaty Limbach (IV)
ŠK Závod (IV) 3–1 FK Jablonové (IV)
FC Ružinov Bratislava 3–0 (w/o) FK Tatran Stupava
FK Vajnory (IV) 3–1 ŠK Vrakuňa Bratislava (IV)
TJ Čunovo Bratislava (IV) 0–0 (3–4 p) MFK Rusovce (IV)
FK Lamač Bratislava (IV) 3–2 TJ Veľké Leváre (IV)
TJ Družstevník Zvončín (V) 1–1 (3–5 p) OŠK Trenčianske Stankovce (IV)
ŠK Želiezovce (IV) 1–4 KFC Komárno (III)
OFK Dynamo Malženice (IV) 3–0 MFK Vrbové (IV)
FK Activ Komárno (V) 0–6 FK Kolárovo (IV)
ŠK Tvrdošovce (IV) 1–6 ŠK Šurany (IV)
TJ Partizán Cigeľ (V) 1–2 FC Baník HN Prievidza & Handlová (III)
TJ Partizán Domaniža (IV) 0–0 (4–3 p) ŠK LR Crystal Lednické Rovne (III)
ŠK Nevidzany (V) 3–2 FK Slovan Levice (IV)
MŠO Štúrovo (IV) 0–3 FKM Nové Zámky (III)
MFK Nová Dubnica (IV) 2–0 TJ KOVO Beluša (IV)
FK Močenok (V) 2–2 (4–3 p) TJ Imeľ (IV)
ŠK Blava 1928 (IV) 1–0 TJ Slavoj Boleráz (IV)
OŠK Baník Stráňavy (IV) 4–0 FK Čadca (III)
OŠK Radzovce (V) 1–2 ŠK Vinica (IV)
TJ Lovča (V) 2–0 ŠK Dynamo Diviaky (IV)
TJ Fatran Varín (V) 0–0 (4–2 p) MŠK Kysucké Nové Mesto (IV)
FK Slovan Trstená (IV) 0–6 ŠKM Liptovský Hrádok (III)
ŠK Turčianska Štiavnička (V) 1–1 (3–2 p) ŠK Závažná Poruba (IV)
FK Tempo Partizánske (IV) 1–4 MFK Topvar Topoľčany (III)
TJ Tatran VLM Pliešovce (IV) 0–2 FK Slovenské Ďarmoty (IV)
ATTACK Vrútky (IV) 0–4 FO Bytča (III)
FK Predmier (V) 2–0 TJ Tatran Bytčica (IV)
FK Jesenské (V) 4–2 MFK Spartak Hriňová (IV)
FK Slávia Staškov (IV) 5–2 MŠK Námestovo (III)
TJ Oravan Oravská Jasenica (V) 0–4 TJ Družstevník Liptovská Štiavnica (III)
TJ Sokol Medzibrod (IV) 3–1 MFK Žarnovica (III)
FK FC Baník Veľký Krtíš (IV) 0–3 MFK Detva (III)
TJ Máj Ružomberok-Černová (IV) 1–2 JUPIE Podlavice Badín (IV)
FK Sokol Braväcovo (V) 2–1 MFK Revúca (IV)
OK Častkovce (IV) 3–1 MŠK Slovan Trenčianske Teplice (IV)
FC Slovan Divín (IV) 0–0 (3–1 p) FTC Fiľakovo (IV)
ŠK Prameň Kováčová (IV) 0–4 MFK Nová Baňa (III)
FC Malacky (IV) 6–0 TJ Záhoran Jakubov (IV)
SDM Domino Bratislava (IV) 0–3 SFC Kalinkovo (IV)
TJ Partizán Prečín (IV) 3–0 MŠK Púchov (III)
ŠK Tvrdošín (IV) 0–1 TJ Tatran Krásno nad Kysucou (III)
ŠK Belá (V) 2–3 TJ Stráža (IV)
ŠK Veľké Zálužie (V) 0–5 FC Slovan Galanta (III)
TJ Družstevník Bešeňov (V) 2–5 KFC Kalná nad Hronom (IV)
OŠK Rudina (V) 1–2 TJ Tatran Oravské Veselé (IV)

Second Round

The matches took place on 11, 12, 18, 19, and 25 August 2015.

Team 1  Score  Team 2
KFC Komárno (III) 1–6 MŠK - Thermál Veľký Meder (III)
TJ Tatran Krásno nad Kysucou (III) 1–1 (5–4 p) MFK Skalica (I)
FK Slovan Nemšová (III) 2–0 TJ OFC Gabčíkovo (III)
FK Lamač Bratislava (IV) 1–6 ŠK Senec (II)
FC ŠTK 1914 Šamorín (III) 0–3 OFK Dunajská Lužná (II)
ŠK Šenkvice (IV) 2–12 FO ŽP Šport Podbrezová (I)
JUPIE Podlavice Badín (IV) 0–1 ŠK Javorník Makov (III)
PŠC Pezinok (III) 0–5 FK AS Trenčín (I)
FK Slovan Most pri Bratislave (III) 1–2 FC ViOn Zlaté Moravce (I)
TJ Domaniža (IV) 0–2 FK Senica (I)
FK Kolárovo (IV) 0–4 FC Spartak Trnava (I)
OŠK Trenčianske Stankovce (IV) 0–3 Spartak Myjava (I)
TJ Sokol Medzibrod (IV) 1–2 MFK Zemplín Michalovce (I)
ŠK Strážske (IV) 0–9 MŠK Žilina (I)
ŠK Závod (IV) 1–0 Lokomotíva Devínska Nová Ves (III)
FC Ružinov Bratislava (IV) 0–3 FK Rača (III)
FC Malacky (IV) 5–0 FO ŠK Lozorno (III)
FK Inter Bratislava (III) 0–6 ŠKF Sereď (II)
TJ Slovan Viničné (III) 3–3 (3–4 p) FK Slovan Ivanka pri Dunaji (III)
MFK Rusovce (IV) 1–4 ŠK Svätý Jur (III)
MŠK Kráľová pri Senci (III) 1–3 TJ Iskra Borčice (II)
OŠK Slovenský Grob (III) 0–9 FK Pohronie (II)
SFC Kalinkovo (IV) 3–3 (4–3 p) ŠK Bernolákovo (III)
FK Vajnory (IV) 2–3 FC Rohožník (III)
KFC Kalná nad Hronom (IV) 2–0 FK Slovan Duslo Šaľa (II)
ŠK Nevidzany (IV) 0–2 AFC Nové Mesto nad Váhom (II)
FC Slovan Galanta (III) 6–2 FC Neded (III)
FK Močenok (V) 0–5 ŠK Blava 1928 (IV)
MFK Nová Dubnica (IV) 1–2 FKM Nové Zámky (III)
OFK Malženice (IV) 1–6 FC Nitra (I)
OK Častkovce (IV) 0–1 OTJ Palárikovo (III)
ŠK Šurany (IV) 1–2 MFK Topvar Topoľčany (III)
MFK Nová Baňa (III) 4–0 FO Kinex Bytča (III)
FK Predmier (V) 1–1 (4–2 p) Partizán Bardejov (II)
FK Jesenské (V) 1–2 MŠK Format Martin (III)
FK Staškov (IV) 2–5 OŠK Baník Stráňavy (IV)
TJ Lovča (V) 0–3 ŠK Vinica (IV)
ŠKM Liptovský Hrádok (III) 0–0 (4–3 p) FK Poprad (II)
ŠK Turčianska Štiavnička (V) 4–0 FC Slovan Divín (IV)
TJ Stráža (IV) 1–0 TJ Družstevník Liptovská Štiavnica (III)
MFK Detva (III) 1–3 OFK Teplička nad Váhom (III)
OŠFK Šarišské Michaľany (IV) 1–0 Družstevník Veľký Horeš (IV)
FK Bodva Moldava nad Bodvou (III) 0–0 (1–3 p) MFK Vranov nad Topľou (III)
FK Pokrok SEZ Krompachy (IV) 1–5 MFK Lokomotíva Zvolen (II)
FK Svit (IV) 0–1 MFK Snina (III)
TJ Družstevník Vyšný Mirošov (IV) 1–0 TJ Sokol Ľubotice (IV)
OFK Tatran Kračúnovce (IV) 0–2 FK Haniska (II)
SP MFK Rožňava (IV) 1–2 FK Spišská Nová Ves (II)
MŠK Tatran Spišské Vlachy (IV) 1–1 (2–4 p) FK Čaňa (IV)
TJ Družstevník Veľké Ludince (III) 3–0 (w/o) MFK Dubnica (III)
ŠK Tomášov (III) 3–2 TJ Rovinka (III)
FK Sokol Braväcovo (V) 0–8 MFK Dolný Kubín (II)
TJ Družstevník Perín (V) 0–8 1. FC Tatran Prešov (II)
FK Slovenské Ďarmoty (IV) 1–2 FC Lokomotíva Košice (II)
TJ Fatran Varín (V) 0–8 ŠK Slovan Bratislava (I)
AŠK Maria Huta Gelnica (IV) 1–5 TJ FK Vyšné Opátske (III)
MŠK Tesla Stropkov (III) 0–3 FC DAC 1904 Dunajská Streda (I)
TJ Partizán Prečín (IV) 3–2 FC Baník HN Prievidza & Handlová (III)
ŠK Báhoň (III) 0–5 FK Dukla Banská Bystrica (II)
TJ Tatran Oravské Veselé (IV) 3–1 MŠK Rimavská Sobota (III)

Third Round

The matches will take place on 1 September 2015.

Final

The final will be played on 29 April 2016.

References

External links