2015–16 Turkish Cup

From Infogalactic: the planetary knowledge core
Jump to: navigation, search
2015–16 Turkish Cup
Ziraat Turkish Cup
Country  Turkey
Teams 160

The 2015–16 Turkish Cup (Turkish: Türkiye Kupası) is the 54th season of the Turkish Cup. Ziraat Bankası is the sponsor of the tournament, thus the sponsored name is Ziraat Turkish Cup. The winners will earn a berth in the group stage of the 2016–17 UEFA Europa League, and also qualify for the 2016 Turkish Super Cup.

Competition Format

Round Clubs

remaining

Clubs

involved

Winners from

previous round

New entries

this round

Leagues entering at this round
Preliminary round 159 30 0 30 Regional Amateur League
First round 144 72 15 57 Third League
Second round 108 98 36 62 Second League, First League, Super League (11-18)
Third round 59 54 49 5 Super League (6-10)
Group stage 32 32 27 5 Super League (1-5)
Round of 16 16 16 16 0
Quarter finals 8 8 8 0
Semi finals 4 4 4 0
Final 2 2 2 0

Preliminary Round

  • 30 teams from Regional Amateur League competed in this round.
  • 15 teams (50%) from Regional Amateur League qualified for the next round.
  • 9 seeded (60%) and 6 unseeded (40%) teams qualified for the next round.
Home Score Away
Adıyaman 1954 SK 1 - 2 Kilis Belediyespor
Kızıltepe Fıratspor 2 - 0 Muş Demirspor
Iğdır Aras 1 - 0 Sarıkamış Bld.
Yüksekova Belediye 0 - 1 Kurtalanspor
12 Bingolspor 0 - 6 Osmaniyespor FK
Ağrı Gençlerbirliği 1 - 2 Tatvan G.Birliği
Arhavispor 1 - 0 Serhat Ardahan
Aksaray 1989 SK 0 - 1 Nevşehirspor GK
Yozgatspor 1959 FK 2 - 0 Yesil Kirsehir
Türk Metal Kırıkkale 1 - 2 Yeni Amasyaspor
Eğirdirspor 1 - 3 Utaş Uşakspor
Sinopspor 1 - 0 Çankırı Bld GK
Karaman Belediyespor 4 - 0 Bucak Bld.Oğuzhan
Altınova Belediyespor 8 - 0 Bilecik İl Özel İdaresi
Edirnespor 1 - 2 Bartınspor

First Round

  • 57 teams from Third League and 15 teams from Regional Amateur League competed in this round.
  • 30 teams (53%) from Third League and 6 teams (40%) from Regional Amateur League qualified for the next round.
  • 17 seeded (47%) and 19 unseeded (53%) teams qualified for the next round.
Home Score Away
Düzyurtspor 1 - 0 Bayburt Grup Özel İdare
Kırıkhanspor 1 - 1 Payasspor
Kızıltepe Fıratspor 1 - 6 Diyarbekirspor
Ofspor 1 - 2 Yomraspor
24 Erzincanspor 3 - 2 Zara Belediyespor
Batman Petrolspor 0 - 1 Cizre Spor
Arhavispor 2 - 2 Arsinspor
Körfez İskenderunspor 1 - 1 Erzin Belediyespor
Osmaniyespor FK 0 - 0 Kilis Belediyespor
Kurtalanspor 2 - 0 Tatvan G.Birliği
Ankara Adliyespor 1 - 0 Nevşehirspor GK
Kastamonuspor 1966 2 - 2 Bartınspor
Çorum Belediyespor 4 - 1 Kızılcahamamspor
Karaman Belediyespor 1 - 0 Kozan Belediyespor
Etimesgut Belediyespor 2 - 0 Yozgatspor 1959 FK
Sinopspor 0 - 1 Yeni Amasyaspor
Manavgatspor 3 - 1 Kemerspor 2003
Dardanelspor 1 - 0 Yeşil Bursa
Maltepespor 1 - 1 Tekirdağspor
Utaş Uşakspor 2 - 0 Sandıklıspor
Kızılcabölükspor 3 - 2 Denizli BBSK
Manisa BBSK 2 - 0 Altay
Turgutluspor 0 - 1 Tire 1922
Orhangazispor 2 - 0 Tavşanlı Linyitspor
Duzcespor 2 - 1 Sakaryaspor
Ayvalıkgücü Belediyespor 1 - 2 Çine Madranspor
Sancaktepe Belediyespor 1 - 1 Silivrispor
Bursa Nilüferspor 2 - 1 Altınova Belediyespor
Derincespor 0 - 1 Zonguldak Kömürspor
Bodrumspor 2 - 1 Bergama Belediyespor
Gaziosmanpaşa 1 - 3 Çatalcaspor
Golcukspor 0 - 0 Darıca Genclerbirligi
Beylerbeyispor 0 - 3 Sultanbeyli Belediyespor
Kahramanmaraş BBSK 2 - 0 Niğde Belediyespor
Büyükşehir Belediye Erzurumspor 3 - 1 Dersimspor
Iğdır Aras 1 - 0 Van BBSK

Second Round

  • 8 teams from Super League, 18 teams from First League, 36 teams from Second League, 30 teams from Third League and 6 teams from Regional Amateur League competed in this round.
  • 7 teams (88%) from Super League, 12 teams (67%) from First League, 18 teams (50%) from Second League, 10 teams (33%) from Third League and 2 teams (33%) from Regional Amateur League qualified for the next round.
  • 34 seeded (69%) and 15 unseeded (31%) teams qualified for the next round.
Home Score Away
Osmanlıspor FK 6 - 0 Kızılcabölükspor
Amedspor 2 - 1 Karaman Belediyespor
Yeni Amasyaspor 1 - 2 Fatih Karagümrükspor
1461 Trabzon 4 - 0 Tarsus İdman Yurdu
Bandırmaspor 1 - 1 Keçiörengücü
Manisa BBSK 2 - 3 Balıkesirspor
Büyükçekmece Tepecikspor 2 - 1 Samsunspor
Kilis Belediyespor 1 - 3 Ümraniyespor
MKE Ankaragücü 0 - 2 Payasspor
Denizlispor 0 - 0 Fethiyespor
Akhisar Belediyespor 2 - 0 Yomraspor
Göztepe 1 - 1 Büyükşehir Belediye Erzurumspor
Kahramanmaraş BBSK 0 - 1 Adanaspor
Medicana Sivasspor 0 - 1 Diyarbekirspor
Antalyaspor 1 - 0 Çorum Belediyespor
Iğdır Aras 1 - 0 Altınordu
Zonguldak Kömürspor 0 - 1 Kayserispor
Cizre Spor 1 - 2 Nazilli Belediyespor
Kurtalanspor 1 - 3 Karşıyaka
Ankarademirspor 1 - 2 Sariyer
Hacettepe Spor 1 - 1 Çine Madranspor
Kahramanmaraşspor 0 - 1 Pazarspor
Etimesgut Belediyespor 3 - 0 Hatayspor
Kastamonuspor 1966 3 - 0 Konya Anadolu Selçukspor
Sivas 4 Eylül Belediyespor 2 - 2 Alanyaspor
Pendikspor 0 - 1 24 Erzincanspor
Bodrumspor 0 - 5 Menemen Belediye Spor
Sultanbeyli Belediyespor 1 - 3 Şanlıurfaspor
Duzcespor 1 - 1 Kocaeli Birlikspor
Manavgatspor 0 - 1 Adana Demirspor
Dardanelspor 5 - 4 Tokatspor
Orhangazispor 1 - 0 Yeni Malatyaspor
Tekirdağspor 2 - 0 Orduspor
Golcukspor 1 - 0 Kayseri Erciyesspor
Kartalspor 3 - 1 Düzyurtspor
Kırklarelispor 2 - 1 Bugsaşspor
Utaş Uşakspor 1 - 0 Bayrampaşa
İstanbulspor 0 - 1 Manisaspor
Bucaspor 1 - 0 Sancaktepe Belediyespor
Aydınspor 1923 3 - 1 Anadolu Uskudar 1908
İnegölspor 1 - 0 Gümüşhanespor
Giresunspor 2 - 0 Eyup
Elazigspor 1 - 0 Bursa Nilüferspor
Boluspor 3 - 0 Çatalcaspor
Karabükspor 2 - 0 Arsinspor
Gaziantep BB 1 - 1 Tuzlaspor
Çaykur Rizespor 2 - 0 Ankara Adliyespor
Kasimpasa 3 - 0 Tire 1922
Eskişehirspor 1 - 0 Körfez İskenderunspor

Third Round

  • 12 teams from Super League, 12 teams from First League, 18 teams from Second League, 10 teams from Third League and 2 teams from Regional Amateur League will compete in this round.
  • 9 teams (75%) from Super League, 7 teams (47%) from First League, 9 teams (50%) from Second League and 2 teams (20%) from Third League qualified for the next round. None of teams from Regional Amateur League was qualified.
  • 17 seeded (59%) and 10 unseeded (41%) teams qualified for the next round.
Home Score Away
Sarıyer 2 - 7 Kayserispor
Amedspor 2 - 1 Elazığspor
24 Erzincaspor 1 - 1 Antalyaspor
Aydınspor 1923 1 - 0 Denizlispor
Osmanlıspor FK 0 - 1 Büyükçekmece Tepecikspor
Bursaspor 3 - 0 Utaş Uşakspor
Torku Konyaspor 4 - 1 Kocaeli Birlikspor
Iğdır Aras 1 - 3 Bandırmaspor
Etimesgut Belediyespor 1 - 0 Gençlerbirliği
Çine Madranspor 1 - 2 Bucaspor
Karabükspor 5 - 2 Payasspor
Şanlıurfaspor 1 - 0 Kırklarelispor
Fatih Karagümrük 3 - 3 Mersin İdman Yurdu
İnegölspor 1 - 1 Balıkesirspor
Kastamonuspor 1966 3 - 3 Kasımpaşa
1461 Trabzon 3 - 0 Pazarspor
Tuzlaspor 1 - 0 Manisaspor
Boluspor 4 - 1 Ümraniyespor
Karşıyaka 3 - 2 Tekirdağspor
Ankara Demirspor 2 - 4 Sivas Belediyespor
Çaykur Rizepor 1 - 0 Orhangazispor
Menemen Belediyespor 0 - 1 Eskişehirspor
Kartalspor 0 - 2 Giresunspor
Göztepe 1 - 2 Nazilli Belediyespor
Adanaspor 3 - 1 Diyarbekirspor
Gaziantepspor 5 - 2 Gölcükspor
Akhisar Belediyespor 5 - 0 Dardanelspor

Group Stage

Top five teams from 2014–15 Süper Lig joined 27 winners from the third round for the group stage. The group draw will commence on 7 December 2015, as 32 teams were split into 8 groups of 4 teams. This stage is a round-robin tournament with home and away matches, in the vein of UEFA European competitions' group stages. The winners and runners-up of the eight groups will advance to the round of 16.

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş
İstanbul Başakşehir
Trabzonspor
Bursaspor
Mersin İdman Yurdu
Konyaspor

Gaziantepspor
Eskişehirspor
Akhisar Belediyespor
Çaykur Rizespor
Kayserispor
Antalyaspor
Kardemir Karabükspor
Şanlıurfaspor

Karşıyaka
Boluspor
Giresunspor
Adanaspor
1461 Trabzon
Bucaspor
Bandırmaspor
İnegölspor

Nazilli Belediyespor
Aydınspor 1923
Amedspor
Büyükçekmece Tepecikspor
Tuzlaspor
Sivas Belediyespor
Etimesgut Belediyespor
Kastamonuspor 1966

Group A