Norway at the 2008 Summer Olympics
Norway at the Olympic Games | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||
At the 2008 Summer Olympics in Beijing | ||||||||||||
Competitors | 85 in 15 sports | |||||||||||
Flag bearer | Ruth Kasirye (opening) Gro Hammerseng (closing) |
|||||||||||
Medals Rank: 22 |
Gold 3 |
Silver 5 |
Bronze 1 |
Total 9 |
||||||||
Olympic history (summary) | ||||||||||||
Summer Games | ||||||||||||
Winter Games | ||||||||||||
Intercalated Games | ||||||||||||
1906 |
Norway competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, People's Republic of China.
On 10 June, the NOC selected 50 athletes for the Olympic Games.[1] A week later, a further eight athletes were added. More selections were made on 17 June,[2] 1 July,[3] 14 July (a handball squad) and 17 July.[4] A total of 85 participants were selected for the Olympics.[5]
Contents
Medalists
Athletics
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Jaysuma Saidy Ndure | 100 m | 10.37 | 3 Q | 10.14 | 4 | Did not advance | |||
200 m | 20.54 | 2 Q | 20.45 | 3 Q | DNS | Did not advance | |||
Trond Nymark | 50 km walk | N/A | DNF | ||||||
Erik Tysse | 20 km walk | N/A | 1:22:43 | 21 | |||||
50 km walk | N/A | 3:45:21 | 5 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Andreas Thorkildsen | Javelin throw | 79.85 | 9 Q | 90.57 OR |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Ezinne Okparaebo | 100 m | 11.32 | 2 Q | 11.45 | 4 | Did not advance | |||
Kirsten Melkevik Otterbu | Marathon | N/A | 2:34:35 | 34 | |||||
Kjersti Plätzer | 20 km walk | N/A | 1:27:07 | ||||||
Christina Vukicevic | 100 m hurdles | 13.05 | 4 | N/A | Did not advance |
- Combined events – Heptathlon
Athlete | Event | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ida Marcussen | Result | 14.07 | 1.71 | 12.97 | 25.02 | 6.06 | 47.37 | 2:14.96 | 6015 | 21* |
Points | 968 | 867 | 725 | 885 | 868 | 809 | 893 |
* The athlete who finished in second place, Lyudmila Blonska of the Ukraine, tested positive for a banned substance.[6] Both the A and the B tests were positive, therefore Blonska was stripped of her silver medal, and Marcussen moved up a position.
Canoeing
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Sprint
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Eirik Verås Larsen | Men's K-1 500 m | 1:36.439 | 2 QS | 1:41.927 | 2 Q | 1:37.949 | 4 |
Men's K-1 1000 m | 3:29.043 | 1 QF | BYE | 3:27.342 |
Qualification Legend: QS = Qualify to semi-final; QF = Qualify directly to final
Cycling
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Road
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Kurt Asle Arvesen | Men's road race | 6:26:17 | 32 |
Edvald Boasson Hagen | 6:36:48 | 71 | |
Lars Petter Nordhaug | Did not finish | ||
Gabriel Rasch | Did not finish | ||
Anita Valen de Vries | Women's road race | 3:33:17 | 26 |
On 1 August, Thor Hushovd announced his withdrawal due to an illness, and was replaced by Nordhaug.[7]
Mountain biking
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Lene Byberg | Women's cross-country | 1:53:19 | 13 |
Gunn-Rita Dahle Flesjå | Did not finish |
BMX
Athlete | Event | Seeding | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Result | Rank | ||
Sebastian Kartfjord | Men's BMX | 38.688 | 30 | 19 | 8 | Did not advance |
Equestrian
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Show jumping
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Total | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round A | Round B | |||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Morten Djupvik | Casino | Individual | 1 | =14 | 12 | 13 | 33 Q | 4 | 17 | 23 Q | 4 | 11 | 4 | 8 | 7 | 8 | 10 |
Stein Endresen | Le Beau | 0 | =1 | 4 | 4 | 8 Q | 12 | 16 | 18 Q | 0 | =1 | 16 | 16 | 18 | 16 | 16 | |
Geir Gulliksen | L´Espoir | 13 | 65 | 12 | 25 | 51 | Did not advance | 25 | 51 | ||||||||
Tony André Hansen | Camiro 19 | 1 | =14 | 1 | 2 | 4 Q | 1 | 3 | 1 Q | Withdrew[8] | |||||||
Morten Djupvik Stein Endresen Geir Gulliksen Tony André Hansen[9] |
See above | Team | N/A | 28 | 10 | 21 | 49 | 10 | DSQ* |
* Tony André Hansen's horse Camiro tested positive for the pain relieving medication capsaicin, a banned substance. Hansen was later disqualified. Without Hansen's score, the team was below the threshold to advance to round 2 of the finals. Therefore, the bronze medal was stripped and awarded to the team from Switzerland.[10]
Fencing
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Sturla Torkildsen | Individual épée | Mejías (VEN) W 12–11 |
Tagliariol (ITA) L 10–15 |
Did not advance |
Football
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
The men's under-21 team failed to qualify after drawing with Bosnia-Herzegovina and losing to Armenia in the first qualifying stage. Meanwhile, the women's team qualified for the Olympics after placing in the semi-final round at the 2007 FIFA Women's World Cup.
Women's tournament
- Roster
The following is the Norway squad in the women's football tournament of the 2008 Summer Olympics.[11][12]
Head coach: Bjarne Berntsen
|
- Group play
Qualified for the quarterfinals |
Team
|
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 |
Norway | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | −1 | 6 |
Japan | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 4 |
New Zealand | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | 1 |
6 August 2008
19:45 |
Norway | 2–0 | United States |
---|---|---|
Larsen Kaurin 2' Wiik 4' |
Report |
Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao
Attendance: 17,673 Referee: Nicole Petignat (Switzerland) |
9 August 2008
19:45 |
New Zealand | 0–1 | Norway |
---|---|---|
Report | Wiik 8' |
Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao
Attendance: 7,285 Referee: Estela Alvarez (Argentina) |
12 August 2008
19:45 |
Norway | 1–5 | Japan |
---|---|---|
Knutsen 27' | Report | Kinga 31' Følstad 51' (o.g.) Ohno 52' Sawa 71' Hara 83' |
Handball
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
The women's team qualified due to winning the European Championships.
Women's tournament
- Roster
The following is the Norway roster in the women's handball tournament of the 2008 Summer Olympics.[13][14]
Head coach: Marit Breivik
|
- Group play
Qualified for the quarterfinals |
Team
|
Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norway | 5 | 5 | 0 | 0 | 154 | 106 | +48 | 10 |
Romania | 5 | 4 | 0 | 1 | 150 | 112 | +38 | 8 |
China | 5 | 2 | 0 | 3 | 122 | 135 | -13 | 4 |
France | 5 | 2 | 0 | 3 | 121 | 128 | -7 | 4 |
Kazakhstan | 5 | 1 | 1 | 3 | 109 | 137 | -28 | 3 |
Angola | 5 | 0 | 1 | 4 | 109 | 147 | -38 | 1 |
9 August 2008 19:00 |
Norway | 30 – 23 | China | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Elmoamli, Shaban Ali (EGY) |
Hammerseng 7 | (13–12) | Li Weiwei 8 | ||
5× 3× | Report | 7× 3× |
11 August 2008 14:00 |
Angola | 17 – 31 | Norway | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Liu S, Liu F (CHN) |
Almeida 5 | (6–14) | Riegelhuth 6 | ||
3× 3× | Report | 2× 3× |
13 August 2008 19:00 |
Norway | 35 – 19 | Kazakhstan | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Aires Menezes, Aparecido Pinto (BRA) |
Lybekk, Nyberg 5 | (14–10) | Vassilyeva 6 | ||
3× 3× | Report | 5× 3× |
15 August 2008 19:00 |
France | 24 – 34 | Norway | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Krstic, Ljubic (SLO) |
Baudouin 6 | (12–15) | Nyberg, Riegelhuth 6 | ||
4× 3× | Report | 3× 3× |
17 August 2008 14:00 |
Norway | 24 – 23 | Romania | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Chernega, Poladenko (RUS) |
Johansen, Lybekk 4 | (12–11) | Amariei, Stanca-Gâlcă 5 | ||
4× 2× | Report | 6× 4× 1× |
- Quarterfinal
19 August 2008 12:00 |
Norway | 31 – 24 | Sweden | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Baum, Goralczyk (POL) |
Larsen, Lybekk 6 | (16–10) | Torstenson 6 | ||
4× 3× | Report | 2× 4× |
- Semifinal
21 August 2008 18:00 |
Norway | 29 – 28 | South Korea | Beijing National Indoor Stadium Referees: Breto, Huelin (ESP) |
Hammerseng, Johansen 6 | (14–15) | Moon Pil-hee 9 | ||
3× 2× | Report | 2× 3× |
- Gold medal game
23 August 2008 15:45 |
Norway | 34 – 27 | Russia | Beijing National Indoor Stadium Referees: Bord, Buy (FRA) |
Riegelhuth 9 | (18–13) | Bliznova 6 | ||
3× 3× | Report | 2× 2× |
- Final rank
Gold
Rowing
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
- Men
Athlete | Event | Heats | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Olaf Tufte | Single sculls | 7:20.20 | 1 QF | 6:53.59 | 1 SA/B | 6:58.23 | 2 FA | 6:59.83 |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage
Sailing
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
- Men
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Kristian Ruth | Laser | 10 | 11 | 17 | 10 | 3 | 8 | 13 | 21 | CAN | 16 | 109 | 10 |
- Women
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Jannicke Stålstrøm | RS:X | 7 | 2 | 12 | 9 | 10 | 15 | 13 | 21 | 18 | EL | 117 | 15 | |
Cathrine Gjerpen | Laser Radial | 26 | 27 | 24 | 27 | 23 | 23 | 27 | 25 | CAN | EL | 202 | 28 | |
Lise Birgitte Frederiksen Alexandra Koefoed Siren Sundby |
Yngling | 12 | 5 | 1 | 3 | 13 | 12 | 11 | CAN | CAN | 7 | 71 | 10 |
- Open
Athlete | Event | Race | Score | Rank | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M | ||||
Peer Moberg | Finn | 23 | 11 | 19 | 22 | 1 | DSQ | 4 | CAN | CAN | N/A | EL | 107 | 19 | |||||
Frode Bovim Christopher Gundersen |
49er | 11 | 13 | 18 | 7 | 10 | 8 | 14 | 11 | 13 | 12 | 11 | CAN | CAN | CAN | EL | 128 | 13 |
M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; CAN = Race cancelled
Shooting
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Vebjørn Berg | 10 m air rifle | 592 | 22 | Did not advance | |
50 m rifle prone | 596 | 3 Q | 699.1 | 4 | |
50 m rifle 3 positions | 1172 | 5 Q | 1266.5 | 8 | |
Espen Berg-Knutsen | 50 m rifle prone | 594 | 11 | Did not advance | |
50 m rifle 3 positions | 1160 | 30 | Did not advance | ||
Tore Brovold | Skeet | 120 | 2 Q | 145 S/O 3 | |
Are Hansen | 10 m air rifle | 592 | 19 | Did not advance | |
Harald Jensen | Skeet | 118 | 12 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Gyda Ellefsplass Olssen | 10 m air rifle | 391 | 34 | Did not advance | |
50 m rifle 3 positions | 575 | 27 | Did not advance | ||
Kristina Vestveit | 10 m air rifle | 395 | 14 | Did not advance | |
50 m rifle 3 positions | 573 | 29 | Did not advance |
The Norwegian Shooting Federation had suggested selecting Ingrid Stubsjøen for the team, but the Norwegian National Olympic Committee selected Vestveit instead after good performances in the final World Cup event of the 2008 season.[15]
Swimming
Alexander Dale Oen won Norway's first ever swimming medal at the Olympics.
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Gard Kvale | 200 m freestyle | 1:48.73 NR | 27 | Did not advance | |||
400 m freestyle | 3:50.47 | 26 | N/A | Did not advance | |||
200 m individual medley | 2:01.52 NR | 25 | Did not advance | ||||
Alexander Dale Oen | 100 m breaststroke | 59.41 OR | 1 Q | 59.16 OR | 1 Q | 59.20 | |
200 m breaststroke | 2:11.30 | 17 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Sara Nordenstam | 200 m breaststroke | 2.24.47 NR | 4 Q | 2:23.79 EU | 4 Q | 2:23.02 EU | |
200 m individual medley | 2:15.13 NR | 23 | Did not advance | ||||
400 m individual medley | 4:40.28 NR | 18 | N/A | Did not advance | |||
Ingvild Snildal | 100 m butterfly | 59.86 NR | 27 | Did not advance | |||
200 m butterfly | 2:14.53 | 33 | Did not advance |
Taekwondo
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Bronze Medal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Nina Solheim | Women's +67 kg | Abd Rabo (EGY) W 9–3 |
Che C C (MAS) W 3–1 |
Falavigna (BRA) W 2–2 SUP |
BYE | Espinoza (MEX) L 1–3 |
Volleyball
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Beach
Athlete | Event | Preliminary round | Standing | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Jørre Kjemperud Tarjei Skarlund |
Men's | Pool E Klemperer – Koreng (GER) L 1 – 2 (21–19, 20–22, 7–15) Nummerdor – Schuil (NED) L 1 – 2 (21–13, 15–21, 9–15) Laciga – Schnider (SUI) L 0 – 2 (17–21, 13–21) |
4 | Did not advance | ||||
Susanne Glesnes Kathrine Maaseide |
Women's | Pool B Mouha – van Breedam (BEL) W 2 – 0 (24–22, 21–18) Kuhn – Schwer (SUI) W 2 – 0 (21–11, 21–17) Tian J – Wang J (CHN) L 1 – 2 (21–17, 14–21, 8–15) |
2 Q | Talita – Renata (BRA) L 1 – 2 (21–12, 19–21, 13–15) |
Did not advance | |||
Nila Håkedal Ingrid Tørlen |
Pool A Fernández – Peraza (CUB) L 0 – 2 (20–22, 19–21) Kusuhara – Teru Saiki (JPN) |
3 Q | Tian J – Wang J (CHN) L 0 – 2 (13–21, 15–21) |
Did not advance |
Weightlifting
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Ruth Kasirye | Women's −63 kg | 103 | 4 | 121 | 8 | 224 | 7 |
Wrestling
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Key:
- VT – Victory by Fall.
- PP – Decision by Points – the loser with technical points.
- PO – Decision by Points – the loser without technical points.
- Men's Greco-Roman
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Stig André Berge | −60 kg | BYE | Tengizbayev (KAZ) L 0–3 PO |
Did not advance | 19 |
See also
References
- ↑ (Norwegian) 50 utøvere tatt ut til OL, Kristian Elster, NRK.
- ↑ (Norwegian) Åtte nye tatt ut til OL, Bjørnar Hjellen, NRK, 17 June 2008.
- ↑ (Norwegian) Tredje OL-uttak, ANB-NTB, 1 July 2008.
- ↑ (Norwegian) Fire nye utøvere tatt ut til OL, NTB, NRK, 17 July 2008.
- ↑ (Norwegian)The Norwegian Team 27 July 2008.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ (Norwegian) Hushovd dropper OL, Anne Rimmen and Kristian Elster, NRK, retrieved 1 August 2008.
- ↑ Equestrian Jumping Individual Results Summary - The official website of the BEIJING 2008 Olympic Games
- ↑ Bronze medal reassigned after the disqualification of Tony André Hansen of Norway.Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Overstyrte sjefen, Mette Bugge, Aftenposten, 17 June 2008.