Niger at the 2014 Summer Youth Olympics
From Infogalactic: the planetary knowledge core
Niger at the Youth Olympic Games | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||
At the 2014 Summer Youth Olympics in Nanjing | ||||||||||
Competitors | 4 in 4 sports | |||||||||
Medals | Gold 0 |
Silver 0 |
Bronze 0 |
Total 0 |
Niger will compete at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.
Contents
Athletics
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Niger qualified one athlete.[1]
Qualification Legend: Q=Final A (medal); qB=Final B (non-medal); qC=Final C (non-medal); qD=Final D (non-medal); qE=Final E (non-medal)
- Girls
- Track & road events
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Mariama Mamoudou Ittatou | 800 m | DNS qC | DNS |
Fencing
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Niger was given a quota to compete by the tripartite committee.[2]
- Boys
Athlete | Event | Pool Round | Seed | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
||||
Ibrahim Djibo Hassane | Épée | I Limarev (RUS) L 1 – 5 P Esztergalyos (HUN) L 2 – 5 L Islas (SWE) L 2 – 5 S Unterhauser (GER) L 1 – 5 M Shaheen (SYR) W 5 – 4 K Chien (HKG) L 2 – 5 |
12 | L Islas (SWE) L 4 – 15 |
Did not advance | 12 |
Judo
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Niger was given a quota to compete by the tripartite committee.[3]
- Individual
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Rep 1 | Rep 2 | Rep 3 | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
|||
Hassiatou Yahaya Aboubacar | Girls' -63 kg | L Mullenberg (NED) L 0000 – 1000 |
Did not advance | Fofana (CIV) L 0000 – 1000 |
Did not advance | 13 |
- Team
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
|||
Team Tani Francesco Aufieri (MLT) Rostislav Dashkov (KGZ) Luis Gonzalez (VEN) Natig Gurbanli (AZE) Ulyana Minenkova (BLR) Khulan Tseregbaatar (MGL) Hassiatou Yahaya Aboubacar (NIG) |
Mixed Team | Team Xian (MIX) L 0 – 7 |
Did not advance | 9 |
Taekwondo
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Niger was given a wild card to compete.[4]
- Boys
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
|||
Bachirou Tourey Gabey Mahamadou | −55 kg | E Arevalo (ECU) L 4 – 16 |
Did not advance | 9 |