Rowing at the 1956 Summer Olympics – Men's single sculls
From Infogalactic: the planetary knowledge core
Men's single sculls at the Games of the XVI Olympiad
|
|||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Lake Wendouree | ||||||||||||
Date | 23–27 November | ||||||||||||
Competitors | 12 from 12 nations | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
<templatestyles src="Module:Infobox/styles.css"></templatestyles>
|
|||||||||||||
The men's single sculls competition at the 1956 Summer Olympics took place at Lake Wendouree, Ballarat, Australia. The event was held from 23 to 27 November.
Contents
Heats
Heats were held on 23 November. First two rowers in each heat advanced to semi-finals, while the others to repechage.
Heat 1
Rank | Athlete name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Vyacheslav Ivanov | Soviet Union (URS) | 7:26.1 | SF |
2 | Stuart MacKenzie | Australia (AUS) | 7:28.8 | SF |
3 | James Hill | New Zealand (NZL) | 7:30.1 | R |
4 | Ferdinand Rabeder | Austria (AUT) | 7:36.0 | R |
Heat 2
Rank | Athlete name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Perica Vlasic | Yugoslavia (YUG) | 7:31.3 | SF |
2 | Klaus von Fersen | Germany (GER) | 7:34.4 | SF |
3 | Stefano Martinoli | Italy (ITA) | 7:36.5 | R |
4 | Nicolas Hatziyakounis | Greece (GRE) | 7:51.5 | R |
Heat 3
Rank | Athlete name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | John B. Kelly, Jr. | United States (USA) | 7:24.8 | SF |
2 | Teodor Kocerka | Poland (POL) | 7:28.1 | SF |
3 | Anthony Fox | Great Britain (GBR) | 7:36.7 | R |
4 | Jorge Roesler Froemberg | Mexico (MEX) | 8:24.3 | R |
Repechage
The repechage round was held on 24 November, with three rower for each repechage. The winner of the repechage is qualified for the semi-finals.
Repechage 1
Rank | Athlete name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | James Hill | New Zealand (NZL) | 8:29.9 | SF |
2 | Nicolas Hatziyakounis | Greece (GRE) | 11:00.4 | |
Jorge Roesler Froemberg | Mexico (MEX) | - | DNF |
Repechage 2
Rank | Athlete name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Stefano Martinoli | Italy (ITA) | 9:11.8 | SF |
2 | Ferdinand Rabeder | Austria (AUT) | 9:16.4 | |
3 | Anthony Fox | Great Britain (GBR) | 9:31.6 |
Semifinal
The semi-finals were held on 26 November, first two rowers in each semi-final advanced to the final.
Semifinal 1
Rank | Athlete name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Vyacheslav Ivanov | Soviet Union (URS) | 9:02.7 | F |
2 | Teodor Kocerka | Poland (POL) | 9:05.7 | F |
3 | James Hill | New Zealand (NZL) | 9:12.5 | |
4 | Klaus von Fersen | Germany (GER) | 9:23.2 |
Semifinal 2
Rank | Athlete name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | John B. Kelly, Jr. | United States (USA) | 9:12.5 | F |
2 | Stuart MacKenzie | Australia (AUS) | 9:19.5 | F |
3 | Perica Vlasic | Yugoslavia (YUG) | 9:32.2 | |
4 | Stefano Martinoli | Italy (ITA) | 9:35.7 |
Final
The final round of men’s single sculls was held on 27 November.
Rank | Athlete name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
Vyacheslav Ivanov | Soviet Union (URS) | 8:02.5 | ||
Stuart MacKenzie | Australia (AUS) | 8:07.7 | ||
John B. Kelly, Jr. | United States (USA) | 8:11.8 | ||
4 | Teodor Kocerka | Poland (POL) | 8:12.9 |
References
- Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.