2021 Asian Wrestling Olympic Qualification Tournament
2021 Asian Olympic Qualification Tournament | |
---|---|
150px | |
Venue | Baluan Sholak Sports Palace |
Location | Almaty, Kazakhstan |
Dates | 9–11 April |
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
The 2021 Asian Wrestling Olympic Qualification Tournament was the fourth and final regional qualifying tournament for the 2020 Summer Olympics. The event was held from 9 to 11 April 2021, in Almaty, Kazakhstan.[1] The 2021 Asian Wrestling Championships were held at the same venue.
Contents
Qualification summary
A total of 36 athletes secured a spot in the 2020 Summer Olympics, in Tokyo, Japan. Two spots were given to each of the weight classes in every event. This allows a total of 12 available spots for each event. Every winner and runner-up per class were awarded their place for wrestling, at the 2020 Summer Olympics.[2] Quota places are allocated to the respective NOC and not to the competitor that achieved the place in the qualification event.
NOC | Men's freestyle | Men's Greco-Roman | Women's freestyle | Total | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
57 | 65 | 74 | 86 | 97 | 125 | 60 | 67 | 77 | 87 | 97 | 130 | 50 | 53 | 57 | 62 | 68 | 76 | ||
China | X | X | X | X | X | X | 6 | ||||||||||||
India | X | X | 2 | ||||||||||||||||
Iran | X | X | X | X | X | 5 | |||||||||||||
Japan | X | X | 2 | ||||||||||||||||
Kazakhstan | X | X | X | 3 | |||||||||||||||
Kyrgyzstan | X | X | X | X | X | X | 6 | ||||||||||||
Mongolia | X | X | X | X | X | 5 | |||||||||||||
South Korea | X | X | 2 | ||||||||||||||||
Uzbekistan | X | X | X | X | X | 5 | |||||||||||||
Total: 9 NOCs | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 36 |
Men's freestyle
57 kg
11 April[3]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Bekbolot Myrzanazar Uulu (KGZ) | 6 | ||||||||||||||
Muhammad Bilal (PAK) | 4 | ||||||||||||||
Bekbolot Myrzanazar Uulu (KGZ) | 4 | ||||||||||||||
Gulomjon Abdullaev (UZB) | 8 | ||||||||||||||
Gulomjon Abdullaev (UZB) | 6 | ||||||||||||||
Kim Sung-gwon (KOR) | 4 | ||||||||||||||
Gulomjon Abdullaev (UZB) | 10 | ||||||||||||||
Liu Minghu (CHN) | 0 | ||||||||||||||
Muhammad Ikromov (TJK) | 12 | ||||||||||||||
Rozgeldi Seýidow (TKM) | 1 | ||||||||||||||
Muhammad Ikromov (TJK) | 3 | ||||||||||||||
Liu Minghu (CHN) | 6 | ||||||||||||||
Tümenbilegiin Tüvshintulga (MGL) | WO | Tümenbilegiin Tüvshintulga (MGL) | 1 | ||||||||||||
Liu Minghu (CHN) | 2 |
Bronze medals | ||
Kim Sung-gwon (KOR) | 0 | |
Bekbolot Myrzanazar Uulu (KGZ) | 11 | |
Tümenbilegiin Tüvshintulga (MGL) | 6 | |
Muhammad Ikromov (TJK) | 7 | |
65 kg
11 April[4]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Haji Mohamad Ali (BRN) | 6 | ||||||||||||||
Yun Jun-sik (KOR) | 2 | ||||||||||||||
Haji Mohamad Ali (BRN) | 0 | ||||||||||||||
Amir Mohammad Yazdani (IRI) | 10 | ||||||||||||||
Amir Mohammad Yazdani (IRI) | 10 | ||||||||||||||
Mohammad Abdulkareem (KUW) | 0 | ||||||||||||||
Amir Mohammad Yazdani (IRI) | 13 | ||||||||||||||
Ernazar Akmataliev (KGZ) | 15 | ||||||||||||||
Ernazar Akmataliev (KGZ) | 5 | ||||||||||||||
Kerim Hojakow (TKM) | 1 | ||||||||||||||
Ernazar Akmataliev (KGZ) | 4F | ||||||||||||||
Dzhamshed Sharifov (TJK) | 0 | Ilyas Bekbulatov (UZB) | 8 | ||||||||||||
Ilyas Bekbulatov (UZB) | 11 | Ilyas Bekbulatov (UZB) | 10 | ||||||||||||
Hussein Al-Azzani (YEM) | 0 | Hasibagena (CHN) | 0 | ||||||||||||
Hasibagena (CHN) | 10 |
Bronze medals | ||
Mohammad Abdulkareem (KUW) | 0 | |
Haji Mohamad Ali (BRN) | 10 | |
Kerim Hojakow (TKM) | WO | |
74 kg
11 April[5]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Lee Seung-chul (KOR) | 0 | ||||||||||||||
Elaman Dogdurbek Uulu (KGZ) | 7 | ||||||||||||||
Elaman Dogdurbek Uulu (KGZ) | 2 | ||||||||||||||
Bekzod Abdurakhmonov (UZB) | 4 | ||||||||||||||
Byambasürengiin Bat-Erdene (MGL) | 0 | ||||||||||||||
Bekzod Abdurakhmonov (UZB) | 10 | ||||||||||||||
Bekzod Abdurakhmonov (UZB) | |||||||||||||||
Menghejigan (CHN) | 4F | Younes Emami (IRI) | WO | ||||||||||||
Parinya Chamnanjan (THA) | 0 | Menghejigan (CHN) | 0 | ||||||||||||
Alymuhammet Öwezmyradow (TKM) | 0 | Younes Emami (IRI) | 11 | ||||||||||||
Younes Emami (IRI) | 10 | Younes Emami (IRI) | 10 | ||||||||||||
Abdulrahman Ibrahim (QAT) | 0 | Sandeep Singh Mann (IND) | 0 | ||||||||||||
Sandeep Singh Mann (IND) | 11 | Sandeep Singh Mann (IND) | 6 | ||||||||||||
Gulomdzhon Sharipov (TJK) | 2 |
Repechage round 1 | Bronze medals | |||||
Byambasürengiin Bat-Erdene (MGL) | 2 | |||||
Elaman Dogdurbek Uulu (KGZ) | 2 | |||||
Alymuhammet Öwezmyradow (TKM) | 6 | Menghejigan (CHN) | 14 | |||
Menghejigan (CHN) | 10 | Sandeep Singh Mann (IND) | 4 | |||
86 kg
11 April[6]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Sosuke Takatani (JPN) | 2 | ||||||||||||||
Ganbaataryn Gankhuyag (MGL) | 1 | ||||||||||||||
Sosuke Takatani (JPN) | 7 | ||||||||||||||
Lin Zushen (CHN) | 8 | ||||||||||||||
Nurtilek Karypbaev (KGZ) | 1 | ||||||||||||||
Lin Zushen (CHN) | 12 | ||||||||||||||
Lin Zushen (CHN) | 3 | ||||||||||||||
Javrail Shapiev (UZB) | 7 | Javrail Shapiev (UZB) | 7 | ||||||||||||
Domenic Abounader (LBN) | 2 | Javrail Shapiev (UZB) | 12 | ||||||||||||
Bakhodur Kadirov (TJK) | 8F | Bakhodur Kadirov (TJK) | 1 | ||||||||||||
Abdulkareem Abu-Idaij (JOR) | 7 | Javrail Shapiev (UZB) | 5F | ||||||||||||
Gwon Hyeok-beom (KOR) | 6 | Azamat Dauletbekov (KAZ) | 2 | ||||||||||||
Döwletmyrat Orazgylyjow (TKM) | 3 | Gwon Hyeok-beom (KOR) | 0 | ||||||||||||
Azamat Dauletbekov (KAZ) | 10 |
Repechage round 1 | Bronze medals | |||||
Nurtilek Karypbaev (KGZ) | 1 | |||||
Sosuke Takatani (JPN) | 6 | |||||
Domenic Abounader (LBN) | 2 | Bakhodur Kadirov (TJK) | 3 | |||
Bakhodur Kadirov (TJK) | 4 | Azamat Dauletbekov (KAZ) | 6 | |||
97 kg
11 April[7]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Magomed Ibragimov (UZB) | 8 | ||||||||||||||
Muhammad Inam (PAK) | 0 | ||||||||||||||
Magomed Ibragimov (UZB) | 11 | ||||||||||||||
Symbat Sulaimanov (KGZ) | 1 | ||||||||||||||
Symbat Sulaimanov (KGZ) | 5F | ||||||||||||||
Habila Awusayiman (CHN) | 0 | ||||||||||||||
Magomed Ibragimov (UZB) | |||||||||||||||
Mohammad Hossein Mohammadian (IRI) | WO | ||||||||||||||
Zyýamuhammet Saparow (TKM) | 4 | ||||||||||||||
Mohammad Hossein Mohammadian (IRI) | 11 | Mohammad Hossein Mohammadian (IRI) | 15 | ||||||||||||
Naoya Akaguma (JPN) | 0 | Mohammad Hossein Mohammadian (IRI) | 10 | ||||||||||||
Seo Min-won (KOR) | 3 | Satyawart Kadian (IND) | 0 | ||||||||||||
Ölziisaikhany Batzul (MGL) | 1 | Seo Min-won (KOR) | 3 | ||||||||||||
Satyawart Kadian (IND) | 6 |
Repechage round 1 | Bronze medals | |||||
Muhammad Inam (PAK) | 10 | |||||
Symbat Sulaimanov (KGZ) | 7 | |||||
Naoya Akaguma (JPN) | 3 | Zyýamuhammet Saparow (TKM) | 0 | |||
Zyýamuhammet Saparow (TKM) | 4 | Satyawart Kadian (IND) | 5 | |||
125 kg
11 April[8]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Yusup Batirmurzaev (KAZ) | 10 | ||||||||||||||
Kim Dong-hwan (KOR) | 0 | ||||||||||||||
Yusup Batirmurzaev (KAZ) | 2 | ||||||||||||||
Sumit Malik (IND) | 0 | ||||||||||||||
Sumit Malik (IND) | 7C | ||||||||||||||
Makhsud Veysalov (UZB) | 0 | ||||||||||||||
Yusup Batirmurzaev (KAZ) | 4 | ||||||||||||||
Tetsuya Tanaka (JPN) | 4 | Mönkhtöriin Lkhagvagerel (MGL) | 2 | ||||||||||||
Şatlyk Hemelýäýew (TKM) | 1 | Tetsuya Tanaka (JPN) | 8 | ||||||||||||
Omar Ihab Sarem (SYR) | 7 | Rustam Iskandari (TJK) | 2 | ||||||||||||
Rustam Iskandari (TJK) | 10 | Tetsuya Tanaka (JPN) | 0 | ||||||||||||
Mönkhtöriin Lkhagvagerel (MGL) | 13 | Mönkhtöriin Lkhagvagerel (MGL) | 9 | ||||||||||||
Haroon Abid (PAK) | 2 | Mönkhtöriin Lkhagvagerel (MGL) | 7 | ||||||||||||
Aiaal Lazarev (KGZ) | 2 |
Repechage round 1 | Bronze medals | |||||
Kim Dong-hwan (KOR) | 0 | |||||
Sumit Malik (IND) | 5 | |||||
Haroon Abid (PAK) | 10 | Aiaal Lazarev (KGZ) | WO | |||
Aiaal Lazarev (KGZ) | 15F | Tetsuya Tanaka (JPN) | ||||
Men's Greco-Roman
60 kg
9 April[9]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Walihan Sailike (CHN) | 9 | ||||||||||||||
Mohammad Al-Ajmi (KUW) | 0 | ||||||||||||||
Walihan Sailike (CHN) | 10 | ||||||||||||||
Firuz Mirzorajabov (TJK) | 0 | ||||||||||||||
Firuz Mirzorajabov (TJK) | 9 | ||||||||||||||
Mönkh-Erdeniin Davaabandi (MGL) | 0 | ||||||||||||||
Walihan Sailike (CHN) | 3 | ||||||||||||||
Zholaman Sharshenbekov (KGZ) | 4 | ||||||||||||||
Huang Jui-chi (TPE) | 0 | ||||||||||||||
Gyanender Dahiya (IND) | 10 | ||||||||||||||
Gyanender Dahiya (IND) | 1 | ||||||||||||||
Merdan Allaýarow (TKM) | 0 | Zholaman Sharshenbekov (KGZ) | 6 | ||||||||||||
Chung Han-jae (KOR) | 11 | Chung Han-jae (KOR) | 2 | ||||||||||||
Zholaman Sharshenbekov (KGZ) | 6 |
Bronze medals | ||
Mohammad Al-Ajmi (KUW) | 2 | |
Firuz Mirzorajabov (TJK) | 4 | |
Chung Han-jae (KOR) | 4 | |
Gyanender Dahiya (IND) | 3 | |
67 kg
9 April[10]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Ryu Han-su (KOR) | 9 | ||||||||||||||
Azatjan Açilow (TKM) | 0 | ||||||||||||||
Ryu Han-su (KOR) | 8F | ||||||||||||||
Aram Vardanyan (UZB) | 8 | Aram Vardanyan (UZB) | 0 | ||||||||||||
Shogo Takahashi (JPN) | 7 | Aram Vardanyan (UZB) | 10 | ||||||||||||
Meirzhan Shermakhanbet (KAZ) | 2 | Marlen Asikeev (KGZ) | 1 | ||||||||||||
Marlen Asikeev (KGZ) | 8 | Ryu Han-su (KOR) | 0 | ||||||||||||
Piyachat Phondet (THA) | 0 | Mohammad Reza Geraei (IRI) | 9 | ||||||||||||
Ahmad Dahshan (JOR) | 9 | Ahmad Dahshan (JOR) | 0 | ||||||||||||
Sheroz Ochilov (TJK) | 0 | Mohammad Reza Geraei (IRI) | 8 | ||||||||||||
Mohammad Reza Geraei (IRI) | 8 | Mohammad Reza Geraei (IRI) | 9 | ||||||||||||
Abdulkarim Al-Hasan (SYR) | 1 | Ashu Bazard (IND) | 0 | ||||||||||||
Tian Qiye (CHN) | 3 | Tian Qiye (CHN) | 3 | ||||||||||||
Ashu Bazard (IND) | 5 |
Repechage round 1 | Bronze medals | |||||
Azatjan Açilow (TKM) | 2 | |||||
Aram Vardanyan (UZB) | 11 | |||||
Sheroz Ochilov (TJK) | 9 | Sheroz Ochilov (TJK) | 1 | |||
Ahmad Dahshan (JOR) | 0 | Ashu Bazard (IND) | 8 | |||
77 kg
9 April[11]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Rabbia Khalil (PLE) | 0 | ||||||||||||||
Akzhol Makhmudov (KGZ) | 11 | ||||||||||||||
Akzhol Makhmudov (KGZ) | 8 | ||||||||||||||
Gurpreet Singh (IND) | 2 | ||||||||||||||
Gurpreet Singh (IND) | 12F | ||||||||||||||
Kim Hyeon-woo (KOR) | 1 | ||||||||||||||
Akzhol Makhmudov (KGZ) | 7 | ||||||||||||||
Shohei Yabiku (JPN) | 3 | ||||||||||||||
Zhang Hujun (CHN) | 8 | ||||||||||||||
Muhammetberdi Mamedow (TKM) | 0 | ||||||||||||||
Zhang Hujun (CHN) | 2 | ||||||||||||||
Shohei Yabiku (JPN) | 6 | ||||||||||||||
Habibjon Zuhurov (TJK) | 3 | ||||||||||||||
Bakhit Sharif Badr (QAT) | 0 | Shohei Yabiku (JPN) | 8 | ||||||||||||
Shohei Yabiku (JPN) | 9 |
Repechage round 1 | Bronze medals | |||||
Rabbia Khalil (PLE) | ||||||
Gurpreet Singh (IND) | WO | |||||
Habibjon Zuhurov (TJK) | 5 | |||||
Habibjon Zuhurov (TJK) | WO | Zhang Hujun (CHN) | 4F | |||
87 kg
9 April[12]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
1 | ||||||||||||||
8 | ||||||||||||||
5 | ||||||||||||||
4 | ||||||||||||||
3 | ||||||||||||||
6 | ||||||||||||||
7 | ||||||||||||||
2 | ||||||||||||||
Bronze medals | ||
Masato Sumi (JPN) | 10 | |
Sunil Kumar (IND) | 1 | |
Kim Jin-hyeok (KOR) | WO | |
Hossein Nouri (IRI) | ||
97 kg
9 April[13]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Mohammad Hadi Saravi (IRI) | 8 | ||||||||||||||
Jahongir Turdiev (UZB) | 0 | ||||||||||||||
Mohammad Hadi Saravi (IRI) | 10 | ||||||||||||||
Chen Yanan (CHN) | 2 | ||||||||||||||
Mirzoamin Safarov (TJK) | 1 | ||||||||||||||
Chen Yanan (CHN) | 9 | ||||||||||||||
Mohammad Hadi Saravi (IRI) | 10 | ||||||||||||||
Uzur Dzhuzupbekov (KGZ) | 0 | ||||||||||||||
Ravi Rathee (IND) | 0 | ||||||||||||||
Uzur Dzhuzupbekov (KGZ) | 9 | ||||||||||||||
Uzur Dzhuzupbekov (KGZ) | 6 | ||||||||||||||
Kim Seung-jun (KOR) | 1 | Kim Seung-jun (KOR) | 0 | ||||||||||||
Olzhas Syrlybay (KAZ) | 1 | Kim Seung-jun (KOR) | 4 | ||||||||||||
Yuta Nara (JPN) | 3 |
Bronze medals | ||
Jahongir Turdiev (UZB) | 9 | |
Chen Yanan (CHN) | 4F | |
Ravi Rathee (IND) | 1 | |
Kim Seung-jun (KOR) | 3 | |
130 kg
9 April[14] Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found. Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found.
Semifinals | Final | ||||||||
1 | |||||||||
4 | |||||||||
3 | |||||||||
2 | |||||||||
Women's freestyle
50 kg
10 April[15] Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found.
53 kg
10 April[16] Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found. Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found.
Semifinals | Final | ||||||||
1 | |||||||||
4 | |||||||||
3 | |||||||||
2 | |||||||||
57 kg
10 April[17] Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found. Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found.
Semifinals | Final | ||||||||
1 | |||||||||
4 | |||||||||
3 | |||||||||
2 | |||||||||
62 kg
10 April[18] Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found. Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found.
Semifinals | Final | ||||||||
1 | |||||||||
4 | |||||||||
3 | |||||||||
2 | |||||||||
68 kg
10 April[19] Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found. Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found.
Semifinals | Final | ||||||||
1 | |||||||||
4 | |||||||||
3 | |||||||||
2 | |||||||||
76 kg
10 April[20] Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Sports table/Custom' not found.
See also
- 2020 Pan American Wrestling Olympic Qualification Tournament
- 2021 European Wrestling Olympic Qualification Tournament
- 2021 African & Oceania Wrestling Olympic Qualification Tournament
- 2021 World Wrestling Olympic Qualification Tournament
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.