Diamond Challenge Sculls |
Year |
Winner |
Club |
Runner-up |
1844 |
T B Bumpsted |
Scullers Club, London |
H Morgan |
1845 |
S Wallace |
Leander Club |
J W Conant |
1846 |
E G Moon |
Magdalen College, Oxford |
T H Fellows |
1847 |
W Maule |
Trinity College, Cambridge |
E G Moon |
1848 |
W L Bagshawe |
Trinity College, Cambridge |
W Wilberforce |
1849 |
T R Bone |
London |
C S Bagot |
1850 |
T R Bone |
Meteor Club, London |
J E Clarke |
1851 |
E G Peacock |
Thames Club |
E Macnaghten |
1852 |
E Macnaghten |
Trinity College, Cambridge |
E G Peacock |
1853 |
S Rippingall |
Peterhouse, Cambridge |
M H Irving |
1854 |
H. H. Playford |
Wandle Club, London |
R C Galton |
1855 |
A. A. Casamajor |
Wandle Club, London |
H. H. Playford |
1856 |
A. A. Casamajor |
Argonaut Club, London |
C Stephens |
1857 |
A. A. Casamajor |
London Rowing Club |
J Paine |
1858 |
A. A. Casamajor |
London Rowing Club |
|
1859 |
E. D. Brickwood |
Richmond Rowing Club |
R Beaumont |
1860 |
H. H. Playford |
London Rowing Club |
E. D. Brickwood |
1861 |
A. A. Casamajor |
London Rowing Club |
E. D. Brickwood |
1862 |
E. D. Brickwood |
London Rowing Club |
W. B. Woodgate |
1863 |
C. B. Lawes |
Third Trinity, Cambridge |
E. D. Brickwood |
1864 |
W. B. Woodgate |
Brasenose College, Oxford |
E B Mitchell |
1865 |
E B Mitchell |
Magdalen College, Oxford |
C. B. Lawes |
1866 |
E B Mitchell |
Magdalen College, Oxford |
W. B. Woodgate |
1867 |
W C Crofts |
Brasenose College, Oxford |
F Willan |
1868 |
W. Stout |
London Rowing Club |
W C Crofts |
1869 |
W C Crofts |
Brasenose College, Oxford |
A C Yarborough |
1870 |
John B Close |
First Trinity, Cambridge |
R J Waldie-Griffith |
1871 |
W Fawcus |
Tynemouth Rowing Club |
J H D Goldie |
1872 |
C C Knollys |
Magdalen College, Oxford |
C H Lawton |
1873 |
A C Dicker |
Lady Margaret, Cambridge |
W Chillingworth |
1874 |
A C Dicker |
Lady Margaret, Cambridge |
W Fawcus |
1875 |
A C Dicker |
Lady Margaret, Cambridge |
W B Close |
1876 |
F. L. Playford |
London Rowing Club |
R H Labat |
1877 |
T. C. Edwards-Moss |
Brasenose College, Oxford |
A V Frere |
1878 |
T. C. Edwards-Moss |
Brasenose College, Oxford |
J Lowndes |
1879 |
J Lowndes |
Hertford College, Oxford |
F. L. Playford |
1880 |
J Lowndes |
Derby Rowing Club |
C E Adam |
1881 |
J Lowndes |
Derby Rowing Club |
A Wild |
1882 |
J Lowndes |
Derby Rowing Club |
A Lein |
1883 |
J Lowndes |
Twickenham Rowing Club |
A Wild |
1884 |
W S Unwin |
Magdalen College, Oxford |
R H Smith |
1885 |
W S Unwin |
Magdalen College, Oxford |
F.I.Pitman |
1886 |
F.I.Pitman |
Third Trinity, Cambridge |
W S Unwin |
1887 |
J C Gardner |
Emmanuel College, Cambridge |
G. Nickalls |
1888 |
G. Nickalls |
Magdalen College, Oxford |
E Doering |
1889 |
G. Nickalls |
Magdalen College, Oxford |
C J Psotta |
1890 |
G. Nickalls |
Magdalen College, Oxford |
G E B Kennedy |
1891 |
V. Nickalls |
Magdalen College, Oxford |
|
1892 |
J J K Ooms |
Neptune RC, Amsterdam, Netherlands |
S M Boyd |
1893 |
G.Nickalls |
Magdalen College, Oxford |
G E B Kennedy |
1894 |
G. Nickalls |
Formosa Boat Club |
V. Nickalls |
1895 |
Rupert Guinness |
Leander Club |
G.Nickalls |
1896 |
Rupert Guinness |
Leander Club |
R K Beaumont |
1897 |
Edward Ten Eyck |
Wachusett, USA |
H. T. Blackstaffe |
1898 |
B H Howell |
Trinity Hall, Cambridge |
H. T. Blackstaffe |
1899 |
B H Howell |
Thames Rowing Club |
H. T. Blackstaffe |
1900 |
E G Hemmerde |
University College, Oxford |
B H Howell |
1901 |
C V Fox |
Guards Brigade Rowing Club |
St G Ashe |
1902 |
F. S. Kelly |
Balliol College, Oxford |
R B Etherington-Smith |
1903 |
F. S. Kelly |
Leander Club |
J. Beresford |
1904 |
L F Scholes |
Toronto Rowing Club, Canada |
A H Cloutte |
1905 |
F. S. Kelly |
Leander Club |
H. T. Blackstaffe |
1906 |
H. T. Blackstaffe |
Vesta Rowing Club |
Captain W H V Darell |
1907 |
Captain W H V Darell |
Household Brigade |
A McCulloch |
1908 |
A McCulloch |
Leander Club |
A A Stuart |
1909 |
A A Stuart |
Kingston Rowing Club |
R Lucas |
1910 |
W. D. Kinnear |
Kensington RC |
R Lucas |
1911 |
W. D. Kinnear |
Kensington RC |
E W Powell |
1912 |
E W Powell |
Vikings Club |
A McCulloch |
1913 |
C McVilly |
Derwent Rowing Club, Tasmania, Aus |
E D P Pinks |
1914 |
G Sinigaglia |
Lario Club, Como, Italy |
C M Stuart |
No races 1915–1919 (WWI) |
1920 |
J. Beresford |
Thames Rowing Club |
D H L Gollan |
1921 |
F E Eyken |
Delft University, Laga, Netherlands |
J. Beresford |
1922 |
W M Hoover |
Duluth, Minnesota, USA |
J. Beresford |
1923 |
M K Morris |
London Rowing Club |
D H L Gollan |
1924 |
J. Beresford |
Thames Rowing Club |
K N Craig |
1925 |
J. Beresford |
Thames Rowing Club |
D H L Gollan |
1926 |
J. Beresford |
Thames Rowing Club |
G E G Goddard |
1927 |
R T Lee |
Worcester College, Oxford |
J Wright |
1928 |
J Wright |
Argonaut Rowing Club, Toronto, Canada |
R T Lee |
1929 |
L H F Gunther |
De Amstel, Netherlands |
J Wright |
1930 |
J S Guest |
Don Rowing Club, Canada |
G Boetzelen |
1931 |
B Pearce |
Leander Boat Club, Hamilton, Canada |
F Bradley |
1932 |
H Buhtz |
Berliner RC, Germany |
G Boetzelen |
1933 |
T G Askwith |
Peterhouse, Cambridge |
H Warren |
1934 |
H Buhtz |
Berliner RC, Germany |
W Rutherford |
1935 |
E Rufli |
FC Zurich RC, Switzerland |
J Zavrel |
1936 |
E Rufli |
FC Zurich RC, Switzerland |
T H Tyler |
1937 |
J Hasenohrl |
RV Ellida, Austria |
J F Coulson |
1938 |
J W Burk |
Penn Athletic Club, USA |
L D Habbitts |
1939 |
J W Burk |
Penn Athletic Club, USA |
R Verey |
No races 1940–1945 (WWII) |
1946 |
J Séphériadès |
SN Basse Seine, France |
J B Kelly |
1947 |
J B Kelly |
University of Penn, USA |
C H Fronsdal |
1948 |
M T Wood |
NSW Police Rowing Club, Australia |
B H T Bushnell |
1949 |
J B Kelly |
University of Penn, USA |
J H Trinsey |
1950 |
A D Rowe |
Leander Club |
R H van Mesdag |
1951 |
T A Fox |
Pembroke College, Cambridge |
E Larsen |
1952 |
M T Wood |
Sydney Rowing Club, Australia |
T A Fox |
1953 |
T A Fox |
London Rowing Club |
R George |
1954 |
P Vlasic |
Mornar Club, Yugoslavia |
A Colomb |
1955 |
T Kocerka |
AZS Bydgoszsz, Poland |
S C Rand |
1956 |
T Kocerka |
AZS Bydgoszsz, Poland |
T A Fox |
1957 |
S A Mackenzie |
Sydney Rowing Club, Australia |
V Ivanov |
1958 |
S A Mackenzie |
Sydney Rowing Club, Australia |
V Ivanov |
1959 |
S A Mackenzie |
Sydney Rowing Club, Australia |
H L Parker |
1960 |
S A Mackenzie |
Leander Club |
T Kocerka |
1961 |
S A Mackenzie |
Mosman Rowing Club, Australia |
O Yjurin |
1962 |
S A Mackenzie |
Leander Club |
W L Barry |
1963 |
G Kottmann |
Belvoir RC, Switzerland |
W L Barry |
1964 |
S Cromwell |
Nonpareil Rowing Club, USA |
A Demiddi |
1965 |
D M Spero |
NY Athletic Club, USA |
H A Wardell-Yerburgh |
1966 |
A Hill |
BSGM Baumschuleneweg, Germany |
H J Wienese |
1967 |
M Studach |
Grasshopper Club Zürich, Switzerland |
J Meissner |
1968 |
H A Wardell-Yerburgh |
Eton Vikings |
K V Dwan |
1969 |
H-J Bohmer |
SC Dynamo Berlin, Germany |
W B Tytus |
1970 |
J Meissner |
Mannheimer RV Amicitia, Germany |
P G R Delafield |
1971 |
A Demiddi |
Club de Regatas Rosario, Argentica |
J W Dietz |
1972 |
A Timoschinin |
WMF Moscow, USSR |
S Drea |
1973 |
Seán Drea |
Neptune Rowing Club, Ireland |
D P Sturge |
1974 |
Seán Drea |
Neptune Rowing Club, Ireland |
K V Dwan |
1975 |
Seán Drea |
Neptune Rowing Club, Ireland |
J E Dietz |
1976 |
E O Hale |
Sydney Rowing Club, Australia |
P Zeum |
1977 |
T. J. Crooks |
Leander Club |
J W Dietz |
1978 |
T. J. Crooks |
Leander Club |
H P Matheson |
1979 |
H P Matheson |
Nottingham Rowing Club |
J T Ghoos |
1980 |
R D Ibarra |
Mar del Plata, Argentina |
|
1981 |
C. L. Baillieu |
Leander Club |
S C Howell |
1982 |
C. L. Baillieu |
Leander Club |
A Whitwell |
1983 |
S. G. Redgrave |
Marlow Rowing Club |
T. J. Crooks |
1984 |
C. L. Baillieu |
Leander Club |
B Eltang |
1985 |
S. G. Redgrave |
Marlow Rowing Club |
B A Lewis |
1986 |
B Eltang |
Danske Stud. RK, Denmark |
S. G. Redgrave |
1987 |
PM Kolbe |
RC Hamburg, Germany |
V Jakusha |
1988 |
GH McGlashan |
Melbourne University, Australia |
A H Sudduth |
1989 |
V Chalupa |
Dukla Praha, Czechoslovakia |
K Broniewski |
1990 |
EFM Verdonk |
Koru Rowing Club, New Zealand |
Wim Van Belleghem |
1991 |
Wim Van Belleghem |
Royal Club Nautique de Gand, Belgium |
E F M Verdonk |
1992 |
R G F Henderson |
Leander Club |
P Reedy |
1993 |
Thomas Lange |
Ruderverein Bollberg-Halle, Germany |
V Chalupa |
1994 |
Xeno R Müller |
Grasshopper Club Zurich, Switzerland |
M H Hansen |
1995 |
Jüri Jaanson |
Parnu Rowing Club, Estonia |
Xeno R Müller |
1996 |
MLO (Merlin) Vervoorn |
DSR Proteus-Eretes, Delft, the Netherlands |
A R Bihrer |
1997 |
Greg MP Searle |
Molesey Boat Club |
P M Haining |
1998 |
Jamie W Koven |
Brown Alumni, USA |
Greg MP Searle |
1999 |
Marcel Hacker |
Rc Magdeburg, Germany |
J W Koven |
2000 |
Aquil H Abdullah |
Princeton Training Center, USA |
S D Goodbrand |
2001 |
Duncan S Free |
Surfers Paradise RC, Australia |
D T Hallett |
2002 |
Pete Wells |
University of London |
M K Langridge |
2003 |
Alan W Campbell |
Tideway Scullers School |
B P Hopkins |
2004 |
Marcel Hacker |
Casseler Fraven Ruderverein, Germany |
C M Smith |
2005 |
WR Allen |
Princeton Training Center, U.S.A. |
C M Palmer |
2006 |
Mahé Drysdale |
West End Rowing Club, New Zealand |
C M Palmer |
2007 |
Alan W Campbell |
Tideway Scullers School |
Mahé Drysdale |
2008 |
Ian J Lawson |
Leander Club |
S M Jacob |
2009 |
Mahé Drysdale |
West End Rowing Club, New Zealand |
Alan W Campbell |
2010 |
Mahé Drysdale |
West End Rowing Club, New Zealand |
Lassi Karonen |
2011 |
Alan W Campbell |
Tideway Scullers School |
N Hudson |
2012 |
Peter M Lambert |
Old Edwardian Boat Club, South Africa |
G E Thomas |
2013 |
Aleksandar Aleksandrov |
Kur Club, Azerbaijan |
Alan W Campbell |
2014 |
Mahé Drysdale |
West End Rowing Club, New Zealand |
Roel Braas |