The purpose of this template is to collect source text used in several articles in one place, in order to minimize maintenance and storage space. This is the Egypt roster in the men's handball tournament of the 2004 Summer Olympics. The template is typically used in two articles: the article covering Egypt at the 2004 Summer Olympics, and the article covering the rosters of all participating teams of the tournament.
The following is the Egypt roster in the men's handball tournament of the 2004 Summer Olympics.[1]view · talk
Head coaches: Jorn-Uwe Lommel
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
|
Men's tournament |
Standings |
|
Games |
Preliminary round |
Group A |
- Game A1 (Spain–South Korea)
- A2 (Russia–Slovenia)
- A3 (Croatia–Iceland)
- A4 (South Korea–Russia)
- A5 (Slovenia–Croatia)
- A6 (Iceland–Spain)
- A7 (Croatia–South Korea)
- A8 (Iceland–Slovenia)
- A9 (Spain–Russia)
- A10 (South Korea–Iceland)
- A11 (Spain–Slovenia)
- A12 (Russia–Croatia)
- A13 (Slovenia–South Korea)
- A14 (Croatia–Spain)
- A15 (Russia–Iceland)
|
Group B |
- Game B1 (Hungary–Egypt)
- B2 (Germany–Greece)
- B3 (France–Brazil)
- B4 (Greece–France)
- B5 (Brazil–Hungary)
- B6 (Egypt–Germany)
- B7 (France–Hungary)
- B8 (Greece–Egypt)
- B9 (Germany–Brazil)
- B10 (Brazil–Greece)
- B11 (Hungary–Germany)
- B12 (France–Egypt)
- B13 (Germany–France)
- B14 (Hungary–Greece)
- B15 (Egypt–Brazil)
|
|
Knockout stage |
Quarter-finals |
- Game C1 (South Korea–Hungary)
- C2 (Croatia–Greece)
- C3 (Germany–Spain)
- C4 (France–Russia)
|
Classification round |
Semi-finals |
- Game D1 (Greece–South Korea)
- D2 (Spain–France)
- D3 (South Korea–Spain)
- D4 (Greece–France)
|
11th place game |
|
9th place game |
|
|
Medal round |
Semi-finals |
- Game E1 (Croatia–Hungary)
- E2 (Germany–Russia)
|
Bronze medal game |
|
Gold medal game |
|
|
|
|
Rosters |
|
|
Women's tournament |
Standings |
|
Games |
Preliminary round |
Group A |
- Game A1 (China–Hungary)
- A2 (Greece–Brazil)
- A3 (Ukraine–China)
- A4 (Hungary–Greece)
- A5 (Greece–China)
- A6 (Brazil–Ukraine)
- A7 (Ukraine–Greece)
- A8 (Brazil–Hungary)
- A9 (China–Brazil)
- A10 (Hungary–Ukraine)
|
Group B |
- Game B1 (Spain–Angola)
- B2 (Denmark–France)
- B3 (South Korea–Denmark)
- B4 (France–Spain)
- B5 (Angola–South Korea)
- B6 (Spain–Denmark)
- B7 (Angola–France)
- B8 (South Korea–Spain)
- B9 (France–South Korea)
- B10 (Denmark–Angola)
|
|
Knockout stage |
Quarter-finals |
- Game C1 (Ukraine–Spain)
- C2 (France–Hungary)
- C3 (South Korea–Brazil)
- C4 (China–Denmark)
|
Classification round |
Semi-finals |
- Game D1 (Spain–China)
- D2 (Hungary–Brazil)
- D3 (China–Brazil)
- D4 (Spain–Hungary)
|
9th place game |
|
|
Medal round |
Semi-finals |
- Game D1 (France–South Korea)
- D2 (Ukraine–Denmark)
|
Bronze medal game |
|
Gold medal game |
|
|
|
|
Rosters |
|
|
|