Macedonia at the 2004 Summer Olympics
Macedonia at the Olympic Games | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||
At the 2004 Summer Olympics in Athens | ||||||||||||
Competitors | 10 in 5 sports | |||||||||||
Flag bearer | Blagoja Georgievski[1] | |||||||||||
Medals | Gold 0 |
Silver 0 |
Bronze 0 |
Total 0 |
||||||||
Olympic history (summary) | ||||||||||||
Summer Games | ||||||||||||
Winter Games | ||||||||||||
Other related appearances | ||||||||||||
Yugoslavia (1920–1988) Independent Olympic Participants (1992) |
Macedonia, under the name of Former Yugoslav Republic of Macedonia, competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's third consecutive appearance at the Summer Olympics in the post-Yugoslav era.
The Macedonian Olympic Committee selected a team of ten athletes, seven men and three women, to compete in five different sports at these Olympic Games. Seven of them had previously competed in Sydney, including slalom kayaker Lazar Popovski, who became the first Macedonian athlete to compete in four editions of the Olympic Games (although he first appeared in 1992 as part of the Independent Olympic Participants), and freestyle wrestler Mogamed Ibragimov, who won the bronze in the men's 84 kg class. Former basketball player, 1976 Olympic silver medalist, and assistant coach Blagoja Georgievski was appointed by the committee to carry the Macedonian flag in the opening ceremony.[2][1]
Macedonia left Athens without receiving a single Olympic medal for the first time since the nation made its Olympic debut at the 1996 Summer Olympics in Atlanta.
Contents
Athletics
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Macedonian athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[3][4]
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Vančo Stojanov | 800 m | 1:49.02 | 7 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Aleksandra Vojnevska | 100 m | 12.15 | 6 | Did not advance |
Canoeing
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Slalom
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Rank | Run 2 | Rank | Total | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Total | Rank | ||
Lazar Popovski | Men's K-1 | 96.92 | 8 | 96.14 | 6 | 193.06 | 6 Q | 100.80 | 16 | Did not advance |
Shooting
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
One Macedonian shooter qualified to compete in the following events:
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Divna Pešić | 10 m air rifle | 368 | 44 | Did not advance | |
50 m rifle 3 positions | 555 | 32 | Did not advance |
Swimming
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Macedonian swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Zoran Lazarevski | 200 m butterfly | 2:02.26 | 27 | Did not advance | |||
Aleksandar Malenko | 200 m freestyle | 1:53.00 | 35 | Did not advance | |||
Aleksandar Miladinovski | 100 m butterfly | 55.71 | 45 | Did not advance | |||
200 m individual medley | 2:07.39 | 38 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Vesna Stojanovska | 200 m freestyle | 2:04.64 | 34 | Did not advance | |||
400 m freestyle | 4:19.39 | 27 | N/A | Did not advance | |||
200 m butterfly | 2:16.51 | 26 | Did not advance |
Wrestling
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Key:
- VT - Victory by Fall.
- PP - Decision by Points - the loser with technical points.
- PO - Decision by Points - the loser without technical points.
- Men's freestyle
Athlete | Event | Elimination Pool | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Sihamir Osmanov | −74 kg | Paslar (BUL) L 1–3 PP |
Brzozowski (POL) L 0–3 PO |
3 | Did not advance | 17 | ||
Mogamed Ibragimov | −84 kg | 22x20px Moon E-J (KOR) L 0–3 PO |
Gochev (BUL) L 1–3 PP |
3 | Did not advance | 19 |