2019–20 Taça de Portugal
Taça de Portugal Placard | |||
Country | Portugal | ||
---|---|---|---|
Dates | 1 September 2019 – 1 August 2020 | ||
Teams | 144 | ||
Champions | Porto | ||
Runners-up | Benfica | ||
Matches played | 166 | ||
Goals scored | 469 (2.83 per match) | ||
Top goal scorer(s) | Stevy Okitokandjo (6 goals) |
||
|
|||
[1] |
The 2019–20 Taça de Portugal (also known as Taça de Portugal Placard for sponsorship reasons) was the 80th edition of the Taça de Portugal, the premier knockout competition in Portuguese football. A total of 144 clubs entered this edition, including teams from the top three tiers of the Portuguese football league system[lower-alpha 1] and representatives of the fourth-tier District leagues and cups. This was the first season to allow a fourth substitution during extra time.[2]
The competition began on 1 September 2019 with the first-round matches and was scheduled to conclude on 24 May 2020 with the final at the Estádio Nacional in Oeiras, between top-tier sides Benfica and Porto. However, due to the COVID-19 pandemic in Portugal, the final was postponed to 1 August 2020 and was played instead at the Estádio Cidade de Coimbra in Coimbra, behind closed doors.[3][4] Porto beat Benfica 2–1 to win their 17th title in the competition and secure the club's eighth double.
Primeira Liga side Sporting CP were the defending champions, but they were eliminated by third-tier side Alverca in the third round.
Contents
Format
Round | Clubs remaining |
Clubs involved |
Winners from previous round |
New entries this round |
Leagues entering at this round |
---|---|---|---|---|---|
First round | 144 | 110 | none | 110 | Campeonato de Portugal (3rd): 68 teams District Football Associations (4th): 42 teams |
Second round | 110 | 92 | 55+21 | 16 | LigaPro (2nd): 16 teams |
Third round | 64 | 64 | 46 | 18 | Primeira Liga (1st): 18 teams |
Fourth round | 32 | 32 | 32 | none | none |
Fifth round | 16 | 16 | 16 | none | none |
Quarter-finals | 8 | 8 | 8 | none | none |
Semi-finals | 4 | 4 | 4 | none | none |
Final | 2 | 2 | 2 | none | none |
Teams
A total of 144 teams will compete in the 2019–20 Taça de Portugal: 18 teams from Primeira Liga, 16 teams from the LigaPro, 68 teams from the Campeonato de Portugal and 42 teams from the District championships and cups.[lower-alpha 2]
Primeira Liga |
LigaPro |
Campeonato de Portugal
|
|
|
|
District Championships
|
|
|
|
Note: 1st/2nd/3rd/4th: final placing in championship; CW/CR: Cup winner or runner-up
Schedule
All draws are held at the Portuguese Football Federation (FPF) headquarters in Oeiras. Match kick-off times are in WET (UTC±0) from the fourth round to the semi-finals, and in WEST (UTC+1) during the rest of the competition.
Round | Draw date | Date(s) | Fixtures | Teams | Prize money |
---|---|---|---|---|---|
First round | 8 August 2019 | 1 September 2019 | 55 | 144 → 110 | TBD |
Second round | 12 September 2019 | 29 September 2019 | 46 | 110 → 64 | TBD |
Third round | 2 October 2019 | 20 October 2019 | 32 | 64 → 32 | TBD |
Fourth round | 28 October 2019 | 24 November 2019 | 16 | 32 → 16 | TBD |
Fifth round | 26 November 2019 | 17–19 December 2019 | 8 | 16 → 8 | TBD |
Quarter-finals | 23 December 2019 | 14–16 January 2020 | 4 | 8 → 4 | TBD |
Semi-finals | 5 February 2020 (1st leg) 12 February 2020 (2nd leg) |
4 | 4 → 2 | TBD | |
Final | 1 August 2020 | 1 | 2 → 1 | TBD |
First round
Times are WEST (UTC+1) (local times, if different, are in parentheses).
8 September 2019 Serie A | Merelinense (CP) | 0–0 (a.e.t.) (5–4 p) |
(D) Ponte da Barca | Merelim |
---|---|---|---|---|
17:00 | Stadium: Estádio João Soares Vieira |
8 September 2019 Serie A | Mirandela (CP) | 2–0 | (D) Atlético dos Arcos | Mirandela |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio São Sebastião |
8 September 2019 Serie A | Prado (D) | 1–2 | (D) Carção | Vila de Prado, Vila Verde |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Complexo Desportivo do Faial |
8 September 2019 Serie A | Pedras Salgadas (CP) | 3–1 | (D) Vila Pouca de Aguiar | Pedras Salgadas |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio da Portelinha |
8 September 2019 Serie A | Fafe (CP) | 3–0 | (D) Rebordelo | Fafe |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Parque Municipal dos Desportos de Fafe |
8 September 2019 Serie A | Montalegre (CP) | 1–0 | (CP) Cerveira | Montalegre |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo Dr. Diogo Alves Vaz Pereira |
8 September 2019 Serie A | Maria da Fonte (CP) | 3–0 | (CP) Bragança | Póvoa de Lanhoso |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio dos Moinhos Novos |
7 September 2019 Serie B | Pevidém (D) | 1–3 | (CP) Berço | Pevidém |
---|---|---|---|---|
16:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Parque de Jogos Albano Martins Coelho Lima |
7 September 2019 Serie B | Câmara de Lobos (CP) | 0–4 | (CP) Felgueiras 1932 | Câmara de Lobos |
---|---|---|---|---|
16:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Câmara de Lobos |
8 September 2019 Serie B | União da Madeira (CP) | 1–0 | (CP) Vila Real | Ribeira Brava |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Centro Desportivo da Madeira |
8 September 2019 Serie B | Amarante (CP) | 2–1 | (CP) Trofense | Amarante |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Amarante |
8 September 2019 Serie B | Pedras Rubras (CP) | 0–3 | (CP) Vizela | Pedras Rubras |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Pedras Rubras |
8 September 2019 Serie B | Vilarinho (D) | 0–2 | (CP) AD Oliveirense | Vilarinho |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Vilarinho |
8 September 2019 Serie B | Porto da Cruz (D) | 0–3 | (CP) São Martinho | Machico |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Machico |
7 September 2019 Serie C | São João de Ver (D) | 0–3 | (CP) Sanjoanense | São João de Ver |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Sp. Clube São João de Ver |
8 September 2019 Serie C | Arouca (CP) | 5–0 | (D) Rebordosa | Arouca |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Arouca |
8 September 2019 Serie C | Espinho (CP) | 2–0 | (CP) Castro Daire | Fiães |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Bolhão |
8 September 2019 Serie C | Paredes (CP) | 0–0 (a.e.t.) (2–4 p) |
(CP) Lusitânia | Paredes |
---|---|---|---|---|
17:00 | Stadium: Cidade Desportiva De Paredes |
8 September 2019 Serie C | Gondomar (CP) | 3–1 | (CP) Leça | Gondomar |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio de São Miguel |
8 September 2019 Serie C | Canelas 2010 (CP) | 3–1 | (CP) Valadares Gaia | Canelas |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Canelas Gaia Futebol Clube |
8 September 2019 Serie C | Coimbrões (CP) | 4–1 | (D) Régua | Santa Marinha |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Parque Silva Matos |
7 September 2019 Serie D | Manteigas (D) | 1–3 | (D) Bustelo | Manteigas |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal Eng.º Barjona de Freitas |
8 September 2019 Serie D | Mortágua (D) | 4–2 | (CP) Anadia | Mortágua |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo da Gandarada |
8 September 2019 Serie D | Vila Cortês (D) | 0–3 | (CP) Ginásio Figueirense | Guarda |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal da Guarda |
8 September 2019 Serie D | Condeixa (CP) | 0–0 (a.e.t.) (5–4 p) |
(CP) Oliveira do Hospital | Condeixa-a-Nova |
---|---|---|---|---|
17:00 | Stadium: Estádio Municipal de Condeixa-a-Nova |
8 September 2019 Serie D | Beira-Mar (CP) | 6–0 | (D) Pampilhosense | Aveiro |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Aveiro |
8 September 2019 Serie D | Lusitano Vildemoinhos (CP) | 3–2 | (D) Ançã | Vildemoinhos, Viseu |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio dos Trambelos |
8 September 2019 Serie D | Águeda (CP) | 5–0 | (D) Ferreira de Aves | Águeda |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Águeda |
8 September 2019 Serie E | Vila Velha de Ródão (D) | 0–5 | (CP) Caldas | Vila Velha de Ródão |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio Municipal de Vila Velha de Rodão |
8 September 2019 Serie E | Marinhense (CP) | 0–0 (a.e.t.) (1–4 p) |
(CP) Fátima | Marinha Grande |
---|---|---|---|---|
17:00 | Stadium: Estádio Municipal da Marinha Grande |
8 September 2019 Serie E | Águias do Moradal (D) | 2–4 | (CP) Vitória de Sernache | Estreito, Oleiros |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Ventoso |
8 September 2019 Serie E | Sertanense (CP) | 1–1 (a.e.t.) (5–3 p) |
(CP) Oleiros | Sertã |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo de Jogos Dr. Marques dos Santos |
8 September 2019 Serie E | União de Leiria (CP) | 5–0 | (D) Crato | Leiria |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Dr. Magalhães Pessoa |
8 September 2019 Serie E | Eléctrico (D) | 0–7 | (CP) Benfica Castelo Branco | Ponte de Sor |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Ponte de Sor |
8 September 2019 Serie E | Amigos da Paz (D) | 2–3 | (D) Portomosense | Pousos, Leiria |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo da Charneca |
7 September 2019 Serie F | Sintra Football (CP) | 1–0 | (CP) Loures | Oeiras |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal Mário Wilson |
8 September 2019 Serie F | Sintrense (CP) | 1–0 (a.e.t.) | (D) Coruchense | Sintra |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Sport União Sintrense |
8 September 2019 Serie F | União Almeirim (D) | 2–3 | (CP) União de Santarém | Almeirim |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio D. Manuel de Mello |
8 September 2019 Serie F | São Roque (D) | 0–1 | (CP) Torreense | São Roque |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo de Jogos de São Roque |
8 September 2019 Serie F | Alverca (CP) | 3–0 | (CP) Sacavenense | Alverca do Ribatejo |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Complexo Desportivo FC Alverca |
8 September 2019 Serie F | Pêro Pinheiro (D) | 2–2 (a.e.t.) (4–2 p) |
(CP) 1º de Dezembro | Pêro Pinheiro, Sintra |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Parque de Jogos Pardal Monteiro |
8 September 2019 Serie F | Coutada (D) | 2–0 | (D) Fayal | Torres Vedras |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Manuel Marques |
7 September 2019 Serie G | Lusitânia dos Açores (D) | 1–2 | (CP) Amora | Angra do Heroísmo |
---|---|---|---|---|
18:00 (10:30 UTC±0) | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio João Paulo II |
8 September 2019 Serie G | Praiense (CP) | 4–0 | (CP) Fabril Barreiro | Praia da Vitória |
---|---|---|---|---|
18:00 (10:30 UTC±0) | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal da Praia da Vitória |
8 September 2019 Serie G | Fontinhas (CP) | 1–3 | (CP) Pinhalnovense | Fontinhas |
---|---|---|---|---|
18:00 (10:30 UTC±0) | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo Municipal Dr. Durval Monteiro |
8 September 2019 Serie G | Rabo de Peixe (D) | 1–0 | (CP) Olímpico Montijo | Rabo de Peixe |
---|---|---|---|---|
17:00 (10:30 UTC±0) | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo de Jogos Bom Jesus |
8 September 2019 Serie G | Real (CP) | 4–1 | (D) Estrela Vendas Novas | Queluz |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Complexo Desportivo do Real SC |
8 September 2019 Serie G | Oriental (CP) | 2–0 | (CP) Ideal | Lisbon |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Engenheiro Carlos Salema |
15 September 2019 Serie G | Velense (D) | 0–5 | (D) Alcochetense | Velas |
---|---|---|---|---|
11:30 (10:30 UTC±0) | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo Municipal das Velas |
7 September 2019 Serie H | Esperança de Lagos (CP) | 1–0 | (CP) Lusitano de Évora | Lagos |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio Municipal de Lagos |
8 September 2019 Serie H | Louletano (CP) | 1–0 | (D) Ferreiras | Faro |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Algarve |
8 September 2019 Serie F | Mineiro Aljustrelense (CP) | 3–2 (a.e.t.) | (D) Vasco da Gama Sines | Aljustrel |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Aljustrel |
8 September 2019 Serie H | Olhanense (CP) | 1–0 | (CP) Armacenenses | Olhão |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio José Arcanjo |
8 September 2019 Serie H | Penedo Gordo (D) | 2–0 | (D) Praia Milfontes | Penedo Gordo, Beja |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo de Jogos Carolina Almodôvar Fernandes |
8 September 2019 Serie H | Juventude Évora (D) | 2–2 (a.e.t.) (6–7 p) |
(D) Moncarapachense | Évora |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Sanches de Miranda |
Second round
Primeira Liga | LigaPro | Campeonato de Portugal | District FAs | Total |
---|---|---|---|---|
18 / 18
|
16 / 16
|
55 / 68
|
21 / 42
|
110 / 144
|
- Repechage
The following 21 first-round losing teams were selected to compete in the second round:
<templatestyles src="Div col/styles.css"/>
- Águias do Moradal (D)
- Anadia (D)
- Ançã (D)
- Atlético dos Arcos (D)
- Coruchense (D)
- Eléctrico (D)
- Fabril Barreiro (CP)
- Fontinhas (CP)
- Ideal (CP)
- Leça (CP)
- Loures (CP)
- Lusitânia dos Açores (D)
- Lusitano de Évora (CP)
- Marinhense (CP)
- Olímpico Montijo (CP)
- Pevidém (D)
- Prado (D)
- São João de Ver (D)
- Valadares Gaia (CP)
- Vasco da Gama Sines (D)
- Vila Pouca de Aguiar (D)
- Fixtures
Times are WEST (UTC+1) (local times, if different, are in parentheses).
28 September 2019 | Rabo de Peixe (D) | 0–1 | (II) Académico de Viseu | Ribeira Grande |
---|---|---|---|---|
14:00 (13:00 UTC±0) | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal da Ribeira Grande |
28 September 2019 | Berço (CP) | 1–3 | (II) Feirense | São Martinho de Sande, Guimarães |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Complexo Desportivo D. Maria Teresa |
28 September 2019 | União da Madeira (CP) | 1–2 (a.e.t.) | (CP) Fafe | Ribeira Brava |
---|---|---|---|---|
15:30 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Centro Desportivo da Madeira |
28 September 2019 | Carção (D) | 0–2 | (II) Vilafranquense | Vimioso |
---|---|---|---|---|
15:30 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Vimioso |
29 September 2019 | Condeixa (CP) | 0–0 (a.e.t.) (5–4 p) |
(D) Lusitânia dos Açores | Condeixa-a-Nova |
---|---|---|---|---|
11:00 | Stadium: Estádio Municipal de Condeixa-a-Nova |
29 September 2019 | União de Santarém (CP) | 1–2 | (II) Farense | Santarém |
---|---|---|---|---|
14:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo Chã das Padeiras |
29 September 2019 | Portomosense (D) | 0–3 | (CP) Alverca | Porto de Mós |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Porto de Mós |
29 September 2019 | Loures (CP) | 2–2 (a.e.t.) (4–2 p) |
(CP) Lusitano de Évora | Zambujal, Loures |
---|---|---|---|---|
11:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo Conde Mendia |
29 September 2019 | Canelas 2010 (CP) | 4–0 | (D) Ançã | Canelas |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Canelas Gaia Futebol Clube |
29 September 2019 | Coruchense (D) | 0–4 | (CP) Olímpico Montijo | Coruche |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio Municipal Prof. José Peseiro |
29 September 2019 | Coimbrões (CP) | 3–1 | (D) Prado | Santa Marinha |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Parque Silva Matos |
29 September 2019 | Amora (CP) | 2–1 | (D) São João de Ver | Amora |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio da Medideira |
29 September 2019 | Sintra Football (CP) | 2–0 | (CP) Amarante | Oeiras |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal Mário Wilson |
29 September 2019 | Moncarapachense (D) | 0–1 (a.e.t.) | (CP) Sertanense | Moncarapacho |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Dr. António João Eusébio |
29 September 2019 | Maria da Fonte (CP) | 1–5 | (CP) Pedras Salgadas | Póvoa de Lanhoso |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio dos Moinhos Novos |
29 September 2019 | Fátima (CP) | 4–0 | (D) Coutada | Fátima |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Papa Francisco |
29 September 2019 | Gondomar (CP) | 0–1 | (CP) Valadares Gaia | Gondomar |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio de São Miguel |
29 September 2019 | São Martinho (CP) | 0–0 (a.e.t.) (2–4 p) |
(CP) Merelinense | São Martinho Campo |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Estádio Comendador Abílio Ferreira de Oliveira |
29 September 2019 | Benfica Castelo Branco (CP) | 3–2 | (CP) Olhanense | Castelo Branco |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal Vale do Romeiro |
29 September 2019 | AD Oliveirense (CP) | 2–1 (a.e.t.) | (CP) Felgueiras 1932 | Santa Maria de Oliveira, Vila Nova de Famalicão |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio da Ribes |
29 September 2019 | Beira-Mar (CP) | 2–0 | (D) Bustelo | Aveiro |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Aveiro |
29 September 2019 | Pêro Pinheiro (D) | 0–0 (a.e.t.) (3–4 p) |
(CP) Vitória de Sernache | Pêro Pinheiro, Sintra |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Parque de Jogos Pardal Monteiro |
29 September 2019 | Sintrense (CP) | 1–2 (a.e.t.) | (CP) Anadia | Sintra |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Sport União Sintrense |
29 September 2019 | Atlético dos Arcos (D) | 0–2 | (CP) Praiense | Arcos de Valdevez |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal da Coutada |
29 September 2019 | Mineiro Aljustrelense (CP) | 0–2 | (II) Casa Pia | Aljustrel |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio Municipal de Aljustrel |
29 September 2019 | Mirandela (CP) | 1–2 | (II) Chaves | Mirandela |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio São Sebastião |
29 September 2019 | Vila Pouca de Aguiar (D) | 1–2 | (II) Mafra | Vila Pouca de Aguiar |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Complexo Desportivo de Vila Pouca de Aguiar |
29 September 2019 | Lusitânia (CP) | 4–2 (a.e.t.) | (II) Sporting Covilhã | Lourosa |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio do Lusitânia F.C. |
29 September 2019 | Alcochetense (D) | 0–4 | (II) Leixões | Alcochete |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio António Almeida Correia (Foni) |
29 September 2019 | Leça (CP) | 0–0 (a.e.t.) (4–3 p) |
(II) Oliveirense | Leça da Palmeira |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Estádio do Leça Futebol Clube |
29 September 2019 | Caldas (CP) | 0–1 | (II) Varzim | Caldas da Rainha |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Campo da Mata |
29 September 2019 | Mortágua (D) | 2–3 (a.e.t.) | (II) Penafiel | Mortágua |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo da Gandarada |
29 September 2019 | Lusitano Vildemoinhos (CP) | 0–1 | (II) Académica | Vildemoinhos, Viseu |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio dos Trambelos |
29 September 2019 | Pinhalnovense (CP) | 1–2 | (II) Estoril | Pinhal Novo |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo de Jogos Santos Jorge |
29 September 2019 | Eléctrico (D) | 1–6 | (CP) Arouca | Ponte de Sor |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Ponte de Sor |
29 September 2019 | Esperança de Lagos (CP) | 1–3 | (D) Pevidém | Lagos |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Lagos |
29 September 2019 | Penedo Gordo (D) | 0–1 | (CP) Fabril Barreiro | Penedo Gordo, Beja |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo de Jogos Carolina Almodôvar Fernandes |
29 September 2019 | Montalegre (CP) | 0–1 | (CP) Marinhense | Montalegre |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Campo Dr. Diogo Alves Vaz Pereira |
29 September 2019 | Sanjoanense (CP) | 1–0 | (CP) Ideal | São João da Madeira |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Conde Dias Garcia |
29 September 2019 | Espinho (CP) | 2–0 | (II) Nacional | Fiães |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Bolhão |
29 September 2019 | Vizela (CP) | 6–1 | (CP) Fontinhas | Vizela |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do FC Vizela |
29 September 2019 | Louletano (CP) | 1–1 (a.e.t.) (4–2 p) |
(CP) Ginásio Figueirense | Faro |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Algarve |
29 September 2019 | União de Leiria (CP) | 0–1 | (CP) Real | Leiria |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Dr. Magalhães Pessoa |
29 September 2019 | Águias do Moradal (D) | 1–0 | (CP) Torreense | Estreito, Oleiros |
---|---|---|---|---|
16:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Ventoso |
29 September 2019 | Vasco da Gama Sines (D) | 0–4 | (II) Cova da Piedade | Sines |
---|---|---|---|---|
16:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio Municipal de Sines |
29 September 2019 | Águeda (CP) | 4–1 | (CP) Oriental | Águeda |
---|---|---|---|---|
19:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Águeda |
Third round
Primeira Liga | LigaPro | Campeonato de Portugal | District FAs | Total |
---|---|---|---|---|
18 / 18
|
13 / 16
|
31 / 68
|
2 / 42
|
64 / 144
|
17 October 2019 | Alverca (CP) | 2–0 | (I) Sporting CP | Alverca do Ribatejo |
---|---|---|---|---|
20:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Complexo Desportivo FC Alverca |
18 October 2019 | Cova da Piedade (II) | 0–4 | (I) Benfica | Cova da Piedade |
---|---|---|---|---|
20:30 | Report | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal José Martins Vieira Referee: António Nobre (Leiria) |
19 October 2019 | Condeixa (CP) | 0–1 | (I) Rio Ave | Condeixa-a-Nova |
---|---|---|---|---|
11:15 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Condeixa-a-Nova |
19 October 2019 | Sintra Football (CP) | 1–1 (a.e.t.) (4–3 p) |
(I) Vitória de Guimarães | Oeiras |
---|---|---|---|---|
14:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal Mário Wilson |
19 October 2019 | Louletano (CP) | 1–2 (a.e.t.) | (I) Paços de Ferreira | Faro |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Algarve |
19 October 2019 | Fabril Barreiro (CP) | 1–3 | (I) Moreirense | Barreiro |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Alfredo da Silva |
19 October 2019 | Pevidém (D) | 0–2 | (I) Belenenses SAD | Pevidém |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Parque de Jogos Albano Martins Coelho Lima |
19 October 2019 | Amora (CP) | 0–1 | (CP) Sanjoanense | Amora |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio da Medideira |
19 October 2019 | Espinho (CP) | 2–1 | (II) Vilafranquense | Fiães |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Bolhão |
19 October 2019 | Académico de Viseu (II) | 3–1 | (CP) Real | Viseu |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Fontelo |
19 October 2019 | Penafiel (II) | 0–2 | (I) Gil Vicente | Penafiel |
---|---|---|---|---|
16:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal 25 de Abril |
19 October 2019 | Feirense (II) | 3–0 | (I) Tondela | Santa Maria da Feira |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Marcolino de Castro |
19 October 2019 | Farense (II) | 5–2 | (I) Aves | Faro |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio de São Luís |
19 October 2019 | Académica (II) | 2–1 | (I) Portimonense | Coimbra |
---|---|---|---|---|
18:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Cidade de Coimbra |
19 October 2019 | Coimbrões (CP) | 0–5 | (I) Porto | Pedroso |
---|---|---|---|---|
18:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal Jorge Sampaio |
19 October 2019 | Leça (CP) | 1–3 | (I) Braga | Leça da Palmeira |
---|---|---|---|---|
20:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Leça Futebol Clube |
20 October 2019 | Águias do Moradal (D) | 0–5 | (I) Vitória de Setúbal | Estreito, Oleiros |
---|---|---|---|---|
14:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio do Ventoso |
20 October 2019 | Mafra (II) | 1–0 | (CP) Fafe | Mafra |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Mafra |
20 October 2019 | Varzim (II) | 1–0 | (II) Estoril | Póvoa de Varzim |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio do Varzim SC |
20 October 2019 | Lusitânia (CP) | 1–1 (a.e.t.) (5–6 p) |
(I) Famalicão | Lourosa |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Lusitânia F.C. |
20 October 2019 | AD Oliveirense (CP) | 0–3 | (I) Santa Clara | Santa Maria de Oliveira, Vila Nova de Famalicão |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio da Ribes |
20 October 2019 | Vitória de Sernache (CP) | 0–0 (a.e.t.) (4–5 p) |
(CP) Sertanense | Cernache do Bonjardim |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Estádio Municipal Nuno Álvares Pereira |
20 October 2019 | Marinhense (CP) | 1–0 | (CP) Fátima | Marinha Grande |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal da Marinha Grande |
20 October 2019 | Loures (CP) | 4–2 (a.e.t.) | (CP) Benfica Castelo Branco | Zambujal, Loures |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo Conde Mendia |
20 October 2019 | Olímpico Montijo (CP) | 0–1 | (CP) Anadia | Montijo |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo da Liberdade |
20 October 2019 | Casa Pia (II) | 1–3 | (CP) Vizela | Lisbon |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Pina Manique |
20 October 2019 | Arouca (CP) | 1–0 | (CP) Merelinense | Arouca |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal de Arouca |
20 October 2019 | Pedras Salgadas (CP) | 1–0 | (CP) Águeda | Pedras Salgadas |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio da Portelinha |
20 October 2019 | Chaves (II) | 2–1 (a.e.t.) | (I) Boavista | Chaves |
---|---|---|---|---|
16:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio Municipal Eng. Manuel Branco Teixeira |
20 October 2019 | Valadares Gaia (CP) | 0–0 (a.e.t.) (10–11 p) |
(CP) Canelas 2010 | Valadares |
---|---|---|---|---|
16:30 | Stadium: Complexo Desportivo de Valadares |
20 October 2019 | Beira-Mar (CP) | 2–2 (a.e.t.) (5–4 p) |
(I) Marítimo | Aveiro |
---|---|---|---|---|
17:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio Municipal de Aveiro |
20 October 2019 | Leixões (II) | 4–2 | (CP) Praiense | Matosinhos |
---|---|---|---|---|
19:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Mar |
Fourth round
Primeira Liga | LigaPro | Campeonato de Portugal | District FAs | Total |
---|---|---|---|---|
11 / 18
|
8 / 16
|
13 / 68
|
0 / 42
|
32 / 144
|
22 November 2019 | Leixões (II) | 1–4 | (I) Santa Clara | Matosinhos |
---|---|---|---|---|
17:15 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Mar |
22 November 2019 | Varzim (II) | 1–0 | (CP) Loures | Póvoa de Varzim |
---|---|---|---|---|
20:45 | Levi Lumeka 90+5' | Stadium: Estádio do Varzim SC |
23 November 2019 | Sertanense (CP) | 2–1 (a.e.t.) | (II) Farense | Sertã |
---|---|---|---|---|
14:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo de Jogos Dr. Marques dos Santos |
23 November 2019 | Académico de Viseu (II) | 1–0 | (II) Feirense | Viseu |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Fontelo |
24 November 2019 | Espinho (CP) | 3–2 (a.e.t.) | (CP) Arouca | Fiães |
---|---|---|---|---|
15:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Bolhão |
23 November 2019 | Famalicão (I) | 1–0 | (II) Académica | Vila Nova de Famalicão |
---|---|---|---|---|
16:45 | Toni Martínez 45' | Stadium: Estádio Municipal 22 de Junho |
23 November 2019 | Braga (I) | 1–0 | (I) Gil Vicente | Braga |
---|---|---|---|---|
18:30 | Ricardo Horta 8' | Stadium: Estádio Municipal de Braga |
23 November 2019 | Vizela (CP) | 1–2 | (I) Benfica | Vizela |
---|---|---|---|---|
20:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
<templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do FC Vizela |
24 November 2019 | Moreirense (I) | 1–3 | (II) Mafra | Moreira de Cónegos |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Parque de Jogos Comendador Joaquim de Almeida Freitas |
24 November 2019 | Sintra Football (CP) | 0–2 | (CP) Marinhense | Oeiras |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Estádio Municipal Mário Wilson |
24 November 2019 | Paços de Ferreira (I) | 1–0 | (CP) Sanjoanense | Paços de Ferreira |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Estádio da Mata Real |
24 November 2019 | Pedras Salgadas (CP) | 0–0 (6–7 p) |
(CP) Canelas 2010 | Pedras Salgadas |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Estádio da Portelinha |
24 November 2019 | Anadia (CP) | 2–1 | (CP) Beira-Mar | Anadia |
---|---|---|---|---|
15:00 | Stadium: Estádio Municipal Engº Sílvio Henriques Cerveira |
24 November 2019 | Rio Ave (I) | 1–0 | (CP) Alverca | Vila do Conde |
---|---|---|---|---|
15:30 | Stadium: Estádio dos Arcos |
24 November 2019 | Porto (I) | 4–0 | (I) Vitória de Setúbal | Porto |
---|---|---|---|---|
17:30 | Stadium: Estádio do Dragão |
24 November 2019 | Chaves (II) | 1–0 | (I) Belenenses SAD | Chaves |
---|---|---|---|---|
20:00 | Stadium: Estádio Municipal Eng. Manuel Branco Teixeira |
Fifth round
Primeira Liga | LigaPro | Campeonato de Portugal | District FAs | Total |
---|---|---|---|---|
7 / 18
|
4 / 16
|
5 / 68
|
0 / 42
|
16 / 144
|
17 December 2019 | Académico Viseu (II) | 1–0 | (II) Chaves | Viseu |
---|---|---|---|---|
14:15 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Report | Stadium: Estádio do Fontelo Referee: António Nobre |
17 December 2019 | Varzim (II) | 2–1 (a.e.t.) | (CP) Anadia | Póvoa de Varzim |
---|---|---|---|---|
17:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Report | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Varzim SC Referee: João Bento |
17 December 2019 | Marinhense (CP) | 0–2 | (I) Rio Ave | Marinha Grande |
---|---|---|---|---|
20:30 | Report | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio Municipal da Marinha Grande Referee: Rui Oliveira |
18 December 2019 | Sertanense (CP) | 0–1 | (CP) Canelas 2010 | Sertã |
---|---|---|---|---|
14:15 | Report | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Campo de Jogos Dr. Marques dos Santos |
18 December 2019 | Paços de Ferreira (I) | 3–0 | (CP) Espinho | Paços de Ferreira |
---|---|---|---|---|
18:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Report | Stadium: Estádio da Mata Real Referee: Cláudio Pereira |
18 December 2019 | Benfica (I) | 2–1 | (I) Braga | Lisbon |
---|---|---|---|---|
20:45 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Report | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio da Luz Referee: Artur Soares Dias |
19 December 2019 | Porto (I) | 1–0 | (I) Santa Clara | Porto |
---|---|---|---|---|
19:15 | Nakajima 29' | Report | Stadium: Estádio do Dragão Referee: Fábio Veríssimo |
19 December 2019 | Famalicão (I) | 3–0 | (II) Mafra | Vila Nova de Famalicão |
---|---|---|---|---|
20:30 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Report | Stadium: Estádio Municipal 22 de Junho Referee: Luis Godinho |
Quarter-finals
Primeira Liga | LigaPro | Campeonato de Portugal | District FAs | Total |
---|---|---|---|---|
5 / 18
|
2 / 16
|
1 / 68
|
0 / 42
|
8 / 144
|
14 January 2020 | Porto (I) | 2–1 | (II) Varzim | Porto |
---|---|---|---|---|
18:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Report | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/>
|
Stadium: Estádio do Dragão Referee: Rui Costa |
14 January 2020 | Benfica (I) | 3–2 | (I) Rio Ave | Lisbon |
---|---|---|---|---|
21:00 | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Report | <templatestyles src="Plainlist/styles.css"/> | Stadium: Estádio da Luz Referee: Artur Soares Dias |
15 January 2020 | Paços de Ferreira (I) | 0–1 | (I) Famalicão | Paços de Ferreira |
---|---|---|---|---|
20:00 | Report | Diogo Gonçalves 81' | Stadium: Estádio da Mata Real Referee: Luís Godinho |
16 January 2020 | Académico de Viseu (II) | 1–0 | (CP) Canelas 2010 | Viseu |
---|---|---|---|---|
20:00 | Carter 90+1' | Report | Stadium: Estádio do Fontelo Referee: Hélder Malheiro |
Semi-finals
Primeira Liga | LigaPro | Campeonato de Portugal | District FAs | Total |
---|---|---|---|---|
3 / 18
|
1 / 16
|
0 / 68
|
0 / 42
|
4 / 144
|
4 February 2020
20:45 |
Académico de Viseu (II) | 1–1 | (I) Porto |
---|---|---|
|
https://www.playmakerstats.com/match.php?id=7269787 |
|
Estádio do Fontelo
Referee: João Pinheiro |
12 February 2020
20:45 |
Porto (I) | 3–0 | (II) Académico de Viseu |
---|---|---|
https://www.playmakerstats.com/match.php?id=7269789 |
Estádio do Dragão
Referee: Manuel Oliveira |
Porto won 4–1 on aggregate.
4 February 2020
19:15 |
Benfica (I) | 3–2 | (I) Famalicão |
---|---|---|
https://www.playmakerstats.com/match.php?id=7269786 |
Estádio da Luz
Referee: Hugo Miguel |
11 February 2020
20:45 |
Famalicão (I) | 1–1 | (I) Benfica |
---|---|---|
|
https://www.playmakerstats.com/match.php?id=7269788 |
|
Benfica won 4–3 on aggregate.
Final
The final was scheduled to take place on 24 May 2020 at the Estádio Nacional in Oeiras. However, on 10 March, the FPF announced that it would be postponed due to the coronavirus pandemic in Portugal, following the recommendations of the Portuguese government.[5] On 28 April, Portuguese Prime Minister António Costa met with the presidents of the "Big Three" clubs in Portugal (Benfica, Sporting CP and Porto), the President of the FPF, and the President of the Liga Portuguesa de Futebol Profissional, to discuss the conditions of the return of football competitions in Portugal.[6] Two days later, with the consent of the Ministry of Health, Costa approved the return of the final, with the match being played behind closed doors.[3]
On 2 July, it was announced that the final would be played on 1 August at the Estádio Cidade de Coimbra in Coimbra, behind closed doors.[7]
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
- REDIRECT 2020 Taça de Portugal final
Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
Bracket
Fourth round | Fifth round | Quarter-finals | Semi-finals | Final | |||||||||||||||||||
23 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Vizela | 1 | ||||||||||||||||||||||
18 December 2019 | |||||||||||||||||||||||
Benfica | 2 | ||||||||||||||||||||||
Benfica | 2 | ||||||||||||||||||||||
23 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Braga | 1 | ||||||||||||||||||||||
Braga | 1 | ||||||||||||||||||||||
14 January 2020 | |||||||||||||||||||||||
Gil Vicente | 0 | ||||||||||||||||||||||
Benfica | 3 | ||||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Rio Ave | 2 | ||||||||||||||||||||||
Sintra Football | 0 | ||||||||||||||||||||||
17 December 2019 | |||||||||||||||||||||||
Marinhense | 2 | ||||||||||||||||||||||
Marinhense | 0 | ||||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Rio Ave | 2 | ||||||||||||||||||||||
Rio Ave | 1 | ||||||||||||||||||||||
4 & 11 February 2020 | |||||||||||||||||||||||
Alverca | 0 | ||||||||||||||||||||||
Benfica | 3 | 1 | |||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Famalicão | 2 | 1 | |||||||||||||||||||||
Paços de Ferreira | 1 | ||||||||||||||||||||||
18 December 2019 | |||||||||||||||||||||||
Sanjoanense | 0 | ||||||||||||||||||||||
Paços de Ferreira | 3 | ||||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Espinho | 0 | ||||||||||||||||||||||
Espinho (a.e.t.) | 3 | ||||||||||||||||||||||
15 January 2020 | |||||||||||||||||||||||
Arouca | 2 | ||||||||||||||||||||||
Paços de Ferreira | 0 | ||||||||||||||||||||||
23 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Famalicão | 1 | ||||||||||||||||||||||
Famalicão | 1 | ||||||||||||||||||||||
19 December 2019 | |||||||||||||||||||||||
Académica | 0 | ||||||||||||||||||||||
Famalicão | 3 | ||||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Mafra | 0 | ||||||||||||||||||||||
Moreirense | 1 | ||||||||||||||||||||||
1 August 2020 | |||||||||||||||||||||||
Mafra | 3 | ||||||||||||||||||||||
Benfica | 1 | ||||||||||||||||||||||
23 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Porto | 2 | ||||||||||||||||||||||
Académico de Viseu | 1 | ||||||||||||||||||||||
17 December 2019 | |||||||||||||||||||||||
Feirense | 0 | ||||||||||||||||||||||
Académico Viseu | 1 | ||||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Chaves | 0 | ||||||||||||||||||||||
Chaves | 1 | ||||||||||||||||||||||
16 January 2020 | |||||||||||||||||||||||
Belenenses SAD | 0 | ||||||||||||||||||||||
Académico de Viseu | 1 | ||||||||||||||||||||||
23 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Canelas 2010 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Sertanense (a.e.t.) | 2 | ||||||||||||||||||||||
18 December 2019 | |||||||||||||||||||||||
Farense | 1 | ||||||||||||||||||||||
Sertanense | 0 | ||||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Canelas 2010 | 1 | ||||||||||||||||||||||
Pedras Salgadas | 0 (6) | ||||||||||||||||||||||
4 & 12 February 2020 | |||||||||||||||||||||||
Canelas 2010 (p) | 0 (7) | ||||||||||||||||||||||
Académico de Viseu | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Porto | 3 | 1 | |||||||||||||||||||||
Porto | 4 | ||||||||||||||||||||||
19 December 2019 | |||||||||||||||||||||||
Vitória de Setúbal | 0 | ||||||||||||||||||||||
Porto | 1 | ||||||||||||||||||||||
22 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Santa Clara | 0 | ||||||||||||||||||||||
Leixões | 1 | ||||||||||||||||||||||
14 January 2020 | |||||||||||||||||||||||
Santa Clara | 4 | ||||||||||||||||||||||
Porto | 2 | ||||||||||||||||||||||
22 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Varzim | 1 | ||||||||||||||||||||||
Varzim | 1 | ||||||||||||||||||||||
17 December 2019 | |||||||||||||||||||||||
Loures | 0 | ||||||||||||||||||||||
Varzim (a.e.t.) | 2 | ||||||||||||||||||||||
24 November 2019 | |||||||||||||||||||||||
Anadia | 1 | ||||||||||||||||||||||
Anadia | 2 | ||||||||||||||||||||||
Beira-Mar | 1 | ||||||||||||||||||||||
Notes
- ↑ Reserve or B teams are not eligible to participate.
- ↑ Reserve teams are not allowed to compete in cups. For this reason, Benfica B and Porto B, who play in LigaPro, Braga B, Marítimo B, Vitória de Guimarães B and Chaves Satélite, who play in Campeonato de Portugal, do not compete in this tournament.
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ 3.0 3.1 Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.